Želatina jako levný indikátor kvality potravin

Proč Američané tolik plýtvají jídlem? Jednou z příčin prý je netransparentnost jinak běžného opatření Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), které nařizuje producentům opatřovat poživatiny nabízené k prodeji údajem o expiraci.

„Želatina reaguje stejně jako obsah balení, a přitom nemění jeho kvalitu.“ foto: Solveiga Pakštaité
„Želatina reaguje stejně jako obsah balení, a přitom nemění jeho kvalitu.“ foto: Solveiga Pakštaité

Problémem ale je, že výrobci v zájmu co největšího gastronomického komfortu konzumentů uvádí na potravinách mnohoznačné termíny „best-before“ či „enjoy by“, které můžeme volně přeložit jako „nejlépe chutná do…“, které však mají se skutečnou exspirací výrobku jen pramálo společného.

„Pokud bychom se tedy skutečně drželi těchto údajů, 40 % obsahu průměrné ledničky by mělo ihned zamířit na smetiště, což je ovšem nesmyslné,“ říká londýnská designérka Solveiga Pakstaite, která se s tímto problémem v USA potýkala dlouhou dobu.

„Už tak průměrná americká domácnost vyhodí měsíčně do komunálního odpadu na deset kilogramů potravin, které ve většině případů na skládku nepatří.“

Na jedné straně si Američané stěžují na vysoké poplatky za svoz odpadů, nebo na nedostatečné kapacity pro kompostování, případně všeobecně na drahotu, ale klíč k řešení mají přímo ve své lednici.

Samotní výrobci potravin se přitom k problematice nejednoznačného značení vyjadřovat nechtějí. Ostatně, jsou to oni, komu lidé vyhazující potraviny do koše zvyšují obrat.

Jak tedy zajistit, aby nám balené potraviny nejlépe samy od sebe prozradily, jak moc jsou čerstvé a kolik času jim ještě ve skutečnosti zbývá? Pakstaite spatřuje řešení v tzv. „Bump Mark“, jednoduchém přírodním ukazateli čerstvosti zboží, který by se mohl stát přímou součástí každé balené potraviny.

Bump Mark si můžeme představit jako malé vyboulení, připojené k rohu obalu té které poživatiny. Uvnitř vyboulení se nachází čtyři vrstvy, z nichž nejpodstatnější je přítomnost želatinové výplně, která sehrává roli biologického indikátoru a růstového média.

Želatinový rámeček je propojen s vnitřním obsahem obalu, ať už se jedná o balené párky, sýr nebo mléko. A spolu s tím, jak dochází k rozkladným procesům uvnitř balení, se zvětšuje i boule Bump Mark.

Želatina sama je inertní, nemění chuť ani povahu baleného výrobku, ale stejně jako potravina uvnitř obalu reaguje na rozkladné procesy. Jednoduchá stupnice, namalovaná na Bump Mark pak dává vědět, kdy se skutečně jídlo uvnitř obalu ocitá na hraně, a kdy už je napováženou obal vůbec otevírat.

Výhodou želatiny je její přírodní původ. Nezatíží životní prostředí o nic víc, než samotné vyhozené jídlo, a přitom může její zapracování do Bump Mark ušetřit Američanům miliony za jídlo, a zabránit tak zbytečnému plýtvání.

WashingtonPost.com

3 komentáře: „Želatina jako levný indikátor kvality potravin

  • 18. 11. 2014 (12.13)
    Trvalý odkaz

    Doufám, že se jedná o želatinu z řasy Agar a ne z mrtvejch zvířat.

    Reagovat
    • 20. 11. 2014 (12.29)
      Trvalý odkaz

      To nebude problém, pro nás vegetariány bude rostinná, pro nevetariány z paznehtů. :-)

      Reagovat
      • 21. 11. 2014 (13.52)
        Trvalý odkaz

        Ale vždyť se ta želatina do kontaktu s potravinou vůbec nedostane, není to tak trochu jedno? :)

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *