Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
8. 8. 2013 v rubrice Biopotraviny

Proč dělat věci složitě, když to jde ještě složitěji? Američané jsou skutečnými odborníky, pokud jde o otázky veřejného zdraví. Na každý neduh, počínaje nespavostí a konče chronickou únavou, mají jejich lékaři alespoň jednu účinnou pilulku. Stejné to bylo i s obezitou a nedostatkem vitamínů, kterým v USA trpí řada pacientů. Letos to ale bude poprvé, co budou moci lékaři oficiálně předepisovat pacientům ovoce a zeleninu.

Ve dvou nemocnicích v USA teď už lékaři mohou předepisovat ovoce a zeleninu, namísto vitaminových doplňků stravy v pilulkách. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Ve dvou nemocnicích v USA teď už lékaři mohou předepisovat ovoce a zeleninu, namísto vitaminových doplňků stravy v pilulkách. foto: Jan Horčík/Ekologické bydlení

Ano, čtete správně. Vitamíny v té nejprostší podobě, v ovoci a zelenině, dosud byly na „černé listině“ doktorů. Jak totiž vyplnit formuláře pro pojišťovnu, když nabízíte zcela atypické a neunifikované léčivo?

Američtí zdravovědci mají určitě jasno v tom, že jablko či pomeranč zdraví většinou neškodí, ale troufnout si je oficiálně doporučovat a předepisovat mohou až od dnešních dní. Ale tak jednoduché to zase ve Spojených státech zase není.

V zemi s největším počtem právníků na jednoho obyvatele totiž nemůže doktor říci obéznímu pacientu: „Zhubni. Nebo se aspoň nepřejídej tučnými hamburgery.“ Takový rebel v bílém plášti by se brzy se zlou potázal.

Lékařská komora a odborná sdružení totiž po medicích požadují, aby pacienty léčili, a ne jim pomáhali. I když to zní divně, doktor musí předepisovat léky, a nikoliv dobré rady, které je těžké ocenit.

Než bylo možné přistoupit k dobrodružnému kroku, předepisování vitamínů v přírodní podobě, bylo nezbytné tyto pojišťovnami dosud neprozkoumané medikamenty řádně prověřit. V rámci Programu pro předepisování ovoce a zeleniny k medicínským účelům (Fruit and Vegetables Prescription Program, FVPP) bylo nejprve vyselektováno 140 lokálních bio-zemědělců, jejichž výpěstky prošly výběrovými kritérii. Nešlo jen o průměrnou váhu a tvar plodů, ale také o nutriční charakteristiky a celkové rozbory obsahových látek.

Mezi prvními nemocnicemi, kde vám na vytučnělé svalstvo předepíšou dietu ze zeleniny a ovoce, teď budou ve státě New York patřit Harlemská centrální a Lincolnská. Pochopitelně, zdravý pohyb a cvičení vám ještě doktoři předepsat nemůžou, a doporučit ho mohou jen tak potají, aby se o tom pojišťovny nedozvěděly.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. Jjezevec:

  Inteligence Američanů nezná hranic!!!
  Možná by měli v USA předepisovat pilulky s rozumem!!!

  • Tarmenel:

   Jestli je tohle pravda, tak by si měli do své slavné ústavy přidat dalši dodatek.
   Povinné používání selského rozumu.

   • Anonym:

    Nechápem prečo to kritizujete a tvrdíte, že sú američania kvôli tomuto blbci…pretože u nás vám doktori predpíšu jedine tabletky, ktoré vás majú udržovať pri chorobe. Tak keď sú američania taký hlúpy, že predpisujú zeleninu a ovocie, tak čo sú potom česi a slováci, keď predpisujú namiesto toho tabletky, ktoré vám kompletne zničia zdravie až vás nakoniec zabijú. A nikto sa nesťažuje, keď vám tu povie doktor, že máte jesť zeleninu a ovocie namiesto tabletiek, tak mu budete nadávať dovtedy, kým vám nepredpíše nejaké antibiotiká…

    • Anonym:

     Jenže u nás dostanete tabletky na problémy, ke kterým vedla obezita. Jako je zničené klouby atd. Né však na obezitu jako takovou.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz