Nejméně efektivní domácí spotřebič v USA? Sušička

Proč patří koupelny a prádelny v amerických domácnostech mezi místnosti s největší spotřebou energie spíše, než kuchyně? Podle zprávy Rady pro obranu přírodních zdrojů (NRDC), neziskové organizace zabývající se zlepšováním stavu životního prostředí a domácí ekologií, je to především díky sušičkám s velmi nehospodárným provozem.

Sušičky jsou v USA stejně nehospodárné, jako před třiceti lety. foto: Rickharp/Olybrius, CC-BY-3.0
Sušičky jsou v USA stejně nehospodárné, jako před třiceti lety. foto: Rickharp/Olybrius, CC-BY-3.0

Lidé z NRDC vidí příčinu v tom, že doporučené standardy spotřeby energie a výkonu pro běžné domácí spotřebiče zůstaly v USA po více než třicet let bez nějakých závažnějších změn, aktualizací a doplnění.

A kde není poptávka po změnách a vyšší energetické efektivitě, tam se ani nic nového nevyvíjí,“ shrnuje Noah Horowitz, ředitel Centra pro standardy energetické efektivity, které pro NRDC vypracovalo zhodnocení stávajícího stavu.

Typická americká bubnová sušička tak spotřebovává to samé množství energie, jako kdysi. Což je přibližně tolik, kolik v průměrné evropské domácnosti potřebuje pračka, lednička a myčka dohromady.“

Je to skutečně problém? Podle NRDC na „uživatelské“ úrovni nikoliv, vaše prádlo bude stejně suché ze sušičky starého typu stejně jako z nové. Horší je to s účtem za elektřinu, na kterém je přítomnost neúsporných žroutů znát.

Pokud by všechny americké domácnosti vyměnily staré sušičky za ty nově dostupné moderní sušičky s úsporným provozem, ušetřily by se za jeden rok dohromady 4 miliardy dolarů,“ říká Horowitz. „Změnu potřebuje většina domácích spotřebičů národní provenience, ale masivnost úspor jde skutečně nejlépe vidět právě na sušičkách.“

V pochopitelně fungují energetické štítky, úsporné programy a rozmanité federální standardy, které mají zlepšit hospodárnost nakládání s energiemi v domácnostech.

Žel bohu fungují povětšinou na dobrovolné bázi, a pokud máte zájem pořídit si levnější neúspornou sušičku v sousedním státě, nikdo vám bránit nebude.

Pokud by se podařilo patřičnou změnu prosadit, nejenže by se výrazně snížily poplatky domácností za elektřinu, ale také by se podařilo snížit emise oxidu uhličitého až o 16 milionů tun, tedy ekvivalent tří uhelných elektráren. Zatím ale téměř polovina všech sušiček v 89 milionech amerických domácností zůstává změnou a modernizací trendů nedotčena.

Sdílet: