K čemu jsou dobré včely?

Hmyz, který si jen tak poletuje, drze bzučí a umí citelně bodnout. Včely. Američané, neodkojení seriálovou vlnou Včelky Máji, mají k opylovačům poměrně negativní vztah. Následně pak přistupují k nejrůznějším kampaním na podporu záchrany včelstev v USA spíše váhavě. Proto se skupina aranžérů z organizace Xerxes Society rozhodla pro praktickou demonstraci „Světa bez včel“.

Bez včel by regály v obchodech vypadaly výrazně jinak. Američané si to příliš neuvědomují, a tak je o tom musí samotné řetězce názorně přesvědčovat. foto: David Shankbone, licence Creative Commons
Bez včel by regály v obchodech vypadaly výrazně jinak. Američané si to příliš neuvědomují, a tak je o tom musí samotné řetězce názorně přesvědčovat. foto: David Shankbone, licence Creative Commons

Na velmi názorné kampani se podíleli majitelé sítě obchodů Whole Foods Market (WFM) a studenti z Univerzity v Heights, na Rhode Islandu. Z oddělení prodeje ovoce a zeleniny WFM po domluvě jednoduše odstranili veškeré zboží, které by se na pulty bez pomoci malých včel jednoduše nemohlo dostat.

Jednoduchý styl – nedostupnost zboží bez přítomnosti opylovačů – očesalo informaci určenou konzumentům až na samý kořen problému, ale učinil ji velmi výmluvnou.

Z regálů, košů i beden oddělení s ovocem a zeleninou jako mávnutím včelího křídla zmizelo 237 ze 453 položek. Není opylovač, není ani jablko. Nebo mrkev, cibule, avokádo, švestky, mango, citróny, limetky, cukety, okurky, brokolice, květák, pórek, kapusta nebo meloun.

Rázem se inventář snížil o neuvěřitelných 52 %. A lidé mohli vidět, jakou velkou změnou dokáže způsobit absence bzučivého bodajícího hmyzu.

Pochopitelně, dopad na obchodní domy by byl mnohem razantnější, pokud by se tento demonstrativní přístup aplikoval i na jiná oddělení. Zásah by byl cítit v nabídce likérů a alkoholických nápojů, běžných potravin, a oddělení s kosmetikou či přírodní medicínou by mohlo snad rovnou zavřít.

Řetězec WFM se snaží kampaň propagovat, a hodlá na ni po určitý čas přispívat deseticentovým podílem z každého prodaného kusu konkrétních druhů ovoce. Součástí je i vzdělávání konzumentů a rozšiřování obecného povědomí o problematice: informační panely vysvětlují zákazníkům, proč mají americká včelstva problémy, jak je to s toxickými postřiky a proč jsou pro nás včely tolik nezbytné.

Inhabitat.com

3 komentáře: „K čemu jsou dobré včely?

 • 2. 7. 2013 (11.37)
  Trvalý odkaz

  A co jiní opylovači jako čmeláci, vosy, kolibříci, vítr. Vidím to spíše jako další ekonomizaci přírody.

  Reagovat
  • 10. 7. 2013 (12.12)
   Trvalý odkaz

   Osi, cmelaci a vietor by opelili iba cast kvetou a uroda by bola znacne nizsia.Navyse z nich nemas med , propolis co su zdraviu prospesne latky a pouzivaju sa aj na vyrobu liekov.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *