Přemnožení komárů v důsledku povodní
Velká voda se prohnala přírodou a zanechala po sobě spoušť a bahno. Louky a lesy, které byly zatopeny, zůstávají stále nasáklé vodou. Meteorologové předpovídají teploty nad 30 °C. Situaci komplikují množící se komáři. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varoval před jejich kalamitním přemnožením. Bude se objevovat také zvýšený počet klíšťat.
Přemnožení se týká především povodí Vltavy, Ohře a Lužnice, okolí Třeboně a Mělníka. V těchto oblastech můžeme označit situaci týkající se přemnožení komárů jako kalamitní stav. Komáři se budou množit v menší míře také na dolním toku Berounky a v okolí Plzně. Na severu Čech ani v Praze odborníci velké komplikace neočekávají.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Souvisí povodně se změnou klimatu?
„Zatopené oblasti se nyní prohřejí a komárů bude hodně. Na mnoha místech očekáváme situaci velmi podobnou té, která nastala po povodních v roce 2002,“ uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci František Rettich ve zprávách na idnes.cz.
Vlhké a teplé prostředí
Při vývinu larev komárů hraje velkou roli právě vlhkost a teplota. Po povodních mají tedy ideální podmínky k tomu, aby se množili. Vývoj situace závisí na tom, jaké bude počasí a jak rychle bude voda ze zatopených břehů, luk a lesů vysychat.
Na mokrých loukách se daří komárovi Aedes vexan. Jde o nejrozšířenější druh komára v Evropě. V lesích žije Ochlerotatus sticticu. Tento druh se vyskytuje nerovnoměrně v mírném podnebném pásu Evropy. U všech druhů komárů koušou jen samičky. Tyto dva druhy jsou považovány za tzv. kalamitní komáry.
Nálet přemnožených komárů v obci Obříství po povodních koncem srpna 2002 dosahoval 100 útočících komárů na člověka za 1 minutu. Tato obec se nachází mezi Mělníkem a Neratovicemi.
Pomoc proti komárům
Státní zdravotní ústav Praha ve spolupráci s KHS MS Kraje (Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje) zorganizoval pro pracovníky KHS po povodních v letech 2009 a 2010 dvě školení s tématikou přemnožení komárů v souvislosti se záplavami.
Dne 20.3.2013 proběhl třetí kurz ve Státním zdravotním ústavu Praha. Pracovníci KHS byli proškoleni, aby mohli při kalamitě způsobené komáry pomoci. Výskyt komárů monitorují a provádějí potřebná opatření.
K hubení komárů se používá biologický přípravek na bázi Bacillus thuringiensis H-14 (Bt). Jedná se o živý mikroorganismus, který zabíjí určité druhy hmyzu. Jeho použití je méně toxické pro savce a také představuje menší zátěž pro životní prostředí než syntetické insekticidy.
Nebezpečí pro ostatní
Může ale dramaticky snížit výskyt a rozmanitost některých druhů můr a motýlů, jejichž housenkami se živí ptáci. Lidé s oslabeným imunitním systémem nebo alergici mohou být na Bt zvláště citliví. Použití Bt ve velkém by mohlo vést k dalekosáhlým ekologickým dopadům na životní prostředí.
Je potřeba před aplikací pečlivě zvážit jeho množství určené k použití a postupovat systematicky.
Mgr. Zdeňka Galková, NRL pro dezinsekci a deratizaci ze SZÚ Praha varuje: „Tato opatření mohou provádět pouze specializovaní a vyškolení pracovníci odborných firem ve spolupráci s příslušnými orgány ochrany veřejného zdraví!“
Ústřední krizový štáb se problematikou přemnožení komárů také zabývá a prostředky na jejich hubení krajům proplatí. Kraje poté provedou preventivní postřik, který by měl zabránit vylíhnutí larev komárů. Hlavní hygienik Vladimír Valenta k tomu dodává, že to je zásah, který vyžaduje přesné načasování.
Ochrání nás silice
Aplikace by totiž měla proběhnout v průběhu dospívání larev. To trvá přibližně tři až čtyři dny, někdy i méně. V zaplavených oblastech se také vyskytuje hmyz, který velká voda vyhnala z jejich původních biotopů.
Lidé mohou k ochraně proti komárům použít kromě běžných repelentů, sprejů a elektrických odpařovačů proti hmyzu také ekologičtější varianty. Na trhu jsou běžně dostupné ekologické repelenty. Můžete vyzkoušet také přírodní silice, které hmyzu nevoní, ale nám lidem ano.
Patří mezi ně Tea tree, levandule, máta, kafr nebo citronela. Dají se použít buď přímo na kůži zředěné nějakým neutrálním olejem, nebo základním krémem bez parfému. Také je možné nakapat silici přímo na oděv, ale doporučuje se nejdříve to vyzkoušet na nenápadném místě pro případ, že by vznikla skvrnka.
V domácnosti lze použít několik kapek silice do aromalampy. Kromě toho, že se tím zbavíte obtížného hmyzu, můžete si při tom užívat i příjemné vůně.