Německo nevěří jaderné energii, staví větrné parky

Stavba prvního přímořské větrného parku má brzy začít ve Spojených státech. Mezitím už ale Německo spustilo svou první pobřežní větrnou farmu 45 km od pobřěží v Severní moři. Dvanáct turbín o celkovém výkonu 12 MW dodává energii do 50 000 domácností. Německo má ale mnohem smělejší plány. Do roku 2030 chce vybudovat 5000 pobřežních větrných elektráren. pokračování…větrná energie - pobřežní větrné elektrárny Dánsko

Testovací projekt 12 turbín o výšce 150 metrů stál 250 mil. euro. Stožáry jsou zapuštěné 30 metrů pod mořský povrch. Cílem je otestovat jaký vliv budou stavby mít na lokální životní prostředí a přírodní druhy. Projekt nazvaný Alpha Ventus financovaly společnosti EON, Vattenfall Europe a EWE.

Oficiálním vládním cílem Německa pak je dosáhnout do roku 2030 celkově kapacity 25 000 MW JEN v pobřěžních větrných elektrárnách. Řekl to ministr životního prostředí Norbert Roettgen při otevření zmíněného větrného parku.

Německo až do roku 2007 patřilo ke světovým lídrům v oblasti větrné energie. Poté jej ale předstihly Spojené státy americké, které zase nebezpečně stíhá Čína. Jakmile bude ale severní pobřěží Německa obsypáno tisíci větrnými turbínami, budou mít ostatní zase co dohánět.

Výhody pobřežních větrných elektráren jsou totiž několikeré: větry jsou v pobřežních vodách mnohem stálejší a rychlejší než ve vnitrozemí. Obvykle také nevadí příliš místním, protože ryby nemluví. Alespoň ne tak hlasitě jako obyvatelé některých měst.

Německo počítá s postupných vypínáním dalších jaderných a částečně také uhelných elektráren. Bohužel si Němci ve své „nukleární zaslepenosti“ neuvědomují, že uhelné elektrárny vysílají do vzduchu v popílku paradoxně ještě více radioaktivity, než by mohlo „přirozeně“ vycházet z jaderné elektrárny.

zdroj: Sydney Morning Herald, Spiegel.de

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Německo nevěří jaderné energii, staví větrné parky

 • 4. 12. 2011 (16.05)
  Trvalý odkaz

  No jasně, Němci jsou blbci, co si to neumí spočítat a Češi s JETE všechny přechytračí… Cha, cha. Slezte ze stromů pánové, JE je pravěk, zastaralá, velmi drahá a vysoce nebezpečná technologie. To je jak když čtu poválečnou propagandu v Rusku, kde si taky všichni mysleli, že je atom spasí. Všichni už to pochopili, jen Češi zfanatizovaní ČEZem si pořád melou svojí. Nemám čas ani náladu to tady rozebírat, ale jednoduše řečeno, ceny jaderných technologií stoupají, naopak ceny technologií využívající obnovitelné zdroje klesají. Hádejte co se stane až dostavíme předražený Temelín a cena z obnovitelných zdrojů bude hluboko pod cenou el. z jádra. Stačí si jen přečíst třeba tuhle studii http://www.chytraenergie.info/images/stories/chytra_energie.pdf jaké máme možnosti když chudáčci nemáme to Severní moře…

  Reagovat
 • 16. 5. 2010 (11.53)
  Trvalý odkaz

  Na jeden Temelín potřebujete asi 4x více pobřežních větrných elektráren nebo 5x více normálních. Tedy jeden temelín = cca 10GW větrných elektráren. Cena je asi 5x vyšší.
  Jen nahrazení všech německých JE by bylo zapotřebí asi 100GW větrných elektráren a to Němci nezvládnou ani kdyby se na hlavu postavily. Ve dobře spolupracují s plynovými zdoji , takže německo bude vyrábět asi 15% el. energie z větru a regulovat Ruským plynem, ve zbytku mixu budou uhelné a dožívající jaderné el. , které bude nahrazovat další Ruský plyn.

  Reagovat
 • 11. 5. 2010 (20.42)
  Trvalý odkaz

  Reakce na Lukáš: Temelin je zatim postaven jen z poloviny. Az se dostavi cely, bude jeho vykon pravdepodbne 5 200 MW (za pouziti reaktoru 1600MW). To uz je jenom 5x. Postavme jeste jeden a bude to sotva 2x. Pritom Nemecko je 8x vetsi nez CR.

  A ten vykon z Temelina, ten je vicemene staly a predvidatelny. Ty vetrniky staly vykon nedodavaji, tech 25 000 MW je nejspis spickovy vykon, takze v praxi to bude podstatne min. A navic nepredvidatelne. A protoze elektrinu nelze skladovat, obcas ji bude malo, obcas prilis. S tim jsou problemy uz ted i v nasi siti, nebot site jsou samozrejme propojeny.

  Ale sezen nam par tisic kilometru pobrezi a muzeme o tom realne uvazovat. ;-)

  Reagovat
 • 11. 5. 2010 (18.43)
  Trvalý odkaz

  To Lukáš: A čo ako navrhuješ? Napadneme Nemecko aby sme si vydobili časť pobrežia severného mora pre seba? :) My máme možnosť zamestnať časť svojich obyvateľov v oblasti ťažby uhlia a výroby energie z neho a postaviť si ďalšiu jadrovú elektráreň. Alebo môžme poslať tíchto ľudí rovno robiť lacnú pracovnú silu do Nemecka. Jedna vec je kritizvoať a druhá navrhnúť realizovateľnú alternatívu.

  Reagovat
 • 11. 5. 2010 (7.53)
  Trvalý odkaz

  25 000 MW? To je kapacita asi 12,5 temelínů postavených za 20 let. Průměrná délka výstavby JE je 17 let. Takže pokud Němci svůj cíl dosáhnou, a já věřím že ano, budou mít kapacitu 12 temelínů, zatímco my, i kdybychom dnes začali stavět nový, budeme mít jen jeden.
  Navíc oni budou mít elektřinu zadarmo a 100% čistou, my draze koupenou z Austrálie nebo kde se teď ten uran těží, a nebo si rozkopeme krásné Podještědí.
  Každá uzavřená uhelná elektrárna je skvělý krok k bezuhlíkové ekonomice a čistšímu prostředí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *