Solární New York? 11 GW čisté energie!

Co kdyby se všechny střechy v desetimilionovém New Yorku podařilo překrýt solárními elektrárnami. Jak velký by byl ve skutečnosti přínos takového kroku, a na kolik by tento energetický skok k obnovitelným zdrojům vlastně přišel? Bostonská společnost Mapdwell to ví.

„Centrální New York a jeho předměstí by dokázal vyrobit střešními elektrárnami dostatek energie pro 1,5 milionu lidí na celý rok. “Zdroj: Mapdwell
„Centrální New York a jeho předměstí by dokázal vyrobit střešními elektrárnami dostatek energie pro 1,5 milionu lidí na celý rok. “Zdroj: Mapdwell

Zmíněný Mapdwell je malou start-up poradenskou firmou, která pracuje s pokročilým softwarem vyvinutým v Massachusettském technologickém institutu (). Nedělají vlastně nic moc jiného, než že z podrobných satelitních snímků, seřazených za sebou v časové řadě doplněné o další klimatické data vyčerpají informaci o optimálním výkonu elektrárny a počtu slunečních dní. A také vytvoří trojrozměrný model vaše obydlí, s důrazem na orientaci střechy ke světové straně či potenciální zástin okolím.

Na konci pak vyhodnotí průměrné náklady a možný zisk, a pak už je jen na vás, zdali se rozhodnete pro instalaci střešní elektrárny. Mapdwell si za své klienty vybral majitele obytných domů. Ti tak nemusí jen s nadějí čekat, jestli se jimi instalovaná solární farma na střeše zaplatí nebo ne, ale jednoduše si zjistit potřebná fakta dopředu.

Mapdwell je schopen vypočítat potenciální výkon pro každou střechu ve Spojených státech, ať už je situována na kraji městského parku nebo v centru „zastíněném“ mrakodrapy. Jenže jako každá jiná firma potřebovali poradci z Bostonu „velkou“ reklamu, která by jim udělala jméno.

A proto se pustili do praktické ukázky svých dovedností: vypočítali, kolik energie by dokázal vyprodukovat solárními střechami osazený New York, (včetně pěti předměstí). Naposled se o něco podobného pokusili před dvěma lety, kdy vypočítali solární potenciál pro jednu každou střechu v massachusettském Cambridge. Jenže to šlo „jen“ o nějakých 17 000 střech. New York s deseti miliony obyvateli byl o poznání složitější oříšek. A výsledek?

Pokud bychom skutečně každou vhodnou střechu v New Yorku osadili solární farmou, získali bychom potenciál výkonu 11 GW (přibližně 13 milionů MWh ročně), tedy dostatek energie k celoročnímu zásobování 1,5 milionu domácností. Taková zakázka by znamenala například 40 miliard dolarů pro místní dodavatele, a ve výsledku by přispěla životnímu prostředí stejně, jako výsadba 185 milionu stromů. Vyčerpávající odpověď.

4 komentáře: „Solární New York? 11 GW čisté energie!

  • 7. 10. 2015 (20.23)
   Trvalý odkaz

   ám srovnání. Kolik procent se ušetří celkové spotřeby NY?

   Reagovat
 • 7. 10. 2015 (11.29)
  Trvalý odkaz

  Opravte prosim text pod obrazkem. Ne 1,5 mil lidi, ale 1,5 mil domacnosti. V originalnym textu „power the equivalent of almost half a million homes“. Dekuji.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *