Odhalí Mexiko na Sonoře svůj solární poklad ?

Na pravidelném výročním zasedání obchodních stratégů z oblasti průmyslu a energetiky, pojmenovaném příhodně „Hranice energie“ (Energy borders, EB) bylo letos rušno. Horkým tématem se tu stala diskuze o skrytém potenciálu Mexika pro obnovitelné zdroje energie. I když Mexiko v roce 2002 vybudovalo jen necelé 2 MW solární energie, jeho reálné kapacity jdou daleko za tento rámec.

Mexiko má v oblasti obnovitelných zdrojů energie obrovský potenciál, zejména ve větru a slunci, ale např. i přílivových a vlnových elektrárnách, foto: haak78/sxc.hu
Mexiko má v oblasti obnovitelných zdrojů energie obrovský potenciál, zejména ve větru a slunci, ale např. i přílivových a vlnových elektrárnách, foto: haak78/sxc.hu

Konference se tak z nemalé části zabývala plánováným vytvořením mezinárodního koridoru alternativních zdrojů, jež by této zemi zajistil energetickou soběstačnost. V hrubých číslech se tu hovořilo o potenciálu 20 GW, plynoucích jen z větrné energie.

To už je pořádná dávka elektřiny, která by navíc byla schopna účinně konkurovat vysokým cenám zemního plynu, jehož dostupnost tu není natolik uspokojivá.

V říjnu tohoto roku bylo Mexiko už schopno generovat 1000 MW z obnovitelných zdrojů, ale to je pořád na míle vzdálené představě o energetické nezávislosti. Na realizaci záměrů chybí peníze a ani zájem místních středních podnikatelů tu není příliš velký.

Na zasedání ale vznikla vize, která by mohla tyto nesnáze odbourat. Část nákladů spojené s výstavbou „větrného“ a „slunečního“ koridoru by převzaly Spojené státy, které by se na celém projektu partnersky podílely.

Podle Pabla Gottfrieda Blackmorea, člena Asociace pro větrnou energii Mexika (Asociación Mexicana de Energía Eólica), se už podařilo mexickou vládu přesvědčit, aby myšlenku na 12 GW z obnovitelných zdrojů do roku 2020 přijala za svůj program.

Klíčovou oblastí se pro příští léta má stát nehostinná pustina Sonorské pouště. I když se jedná o jedno z nejvyprahlejších míst na Zemi. Podle slov odborníků by rozvoj solární a větrné energetiky této oblasti mohl klidně uspokojit poptávku celé země.

Tvrzení Blackmorea, které vychází z údajů statistické ročenky Ministerstva pro energetiku z roku 2009, je poměrně smělé: „Kdybychom vzali průměrnou účinnost systému 15 % a vytvořili na Sonoře solární farmu o rozloze 25 kilometrů čtverečních, pokryjeme spotřebu elektřiny v celém Mexiku.“

cleantechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *