Zemědrap – mrakodrap, který roste do země
Mexico City patří s devíti miliony obyvatel mezi největší světové metropole. Jeho centrální historická část je však podle názoru architektonického studia BNKR Arquitectura v kritickém stavu a vyžaduje programovou přestavbu. Místní zákony však zakazují bořit historické budovy a stavět budovy vyšší než osm pater. Architekti proto přišli s unikátním nápadem. Mrakodrapem, který roste do země místo do nebe.
Anglicky „Earthscraper“ je přesný opak „Skyscraperu“. Namísto stovek metrů do nebe sahá stovky metrů pod zem. Idea BNKR Arquitectura je taková, že by v zemi pod centrálním náměstím Mexico City zvaném Zocalo vyrostla jakási obrácená pyramida.
V Jižní Koreji vyrostl vlnící se mrakodrap
Podmořský plovoucí mrakodrap – Waterscraper
Hřbitov v podobě gigantického mrakodrapu? Moksha Tower v Bombaji
Zemědra se narozdíl od mrakodrapu snaží zachovat okolní prostředí neporušené – nezasahovat do něj svým majestátním vzhledem, ale naopak se ukrýt před zraky lidí a nenarušovat historický odkaz.
Obrácená pyramida s 65 podlažími má špičku hluboko v zemi a největší plocha je obrácena směrem ke slunci. Je vystlána průhlednými dlaždicemi, které vpouštějí do podzemí přirozené světlo.

Zemědrap může nabídnout nejrůznější prostory – byty, kanceláře, obchody, ale třeba i muzea, galerie, kavárny, prostě vše, na co jsme běžně zvyklí. Prozatím jde samozřejmě o čistě teoretický koncept, ale implikace jsou velice zajímavé.
Zemědrap totiž nabízí proti mrakodrapům mnoho výhod: obrácená pyramida v podzemí je přeci jen bezpečnější než půlkilometrová stavba ve vzduchu, která musí odolávat silnému větru.
Přirozené osvětlení šetří elektřinu, stejně jako skutečnost, že voda nemusí být složitě a nákladně vyháněna vzhůru, ale sama klesá směrem dolů díky gravitaci. Toho by například bylo možné využít i při výrobě elektřiny pro celou budovu.