Inteligentní dům pomáhá řídit domácnost a snižuje náklady

Chcete vědět, jak se bydlí v inteligentním domě? Zajímají vás nadčasové technologie, které reagují na potřeby obyvatel, zvyšují jejich pohodlí a snižují náklady na provoz domácnosti?

Obývací pokoj ukázkového domu. foto: Schneider Electric
Obývací pokoj ukázkového domu. foto: Schneider Electric

Takové parametry má vzorový dům JUBILEUM v Plzni, který umí mimo jiné vytáhnout žaluzie a rolety, tlumeně vám rozsvítit v obývacím pokoji nebo automaticky aktivovat svítidla při vstupu do objektu.

Převážná část domu je ovládána řídícím systémem KNX sestaveným z komponentů společnosti Schneider Electric.

Inteligentní ovládání světel v domě

Do systému inteligentní elektroinstalace KNX je zahrnuto ovládání vnitřního i venkovního osvětlení, které spolupracuje se stínícími prvky a vytváří tak světelnou pohodu v budově. K dispozici tu jsou takové funkce, jako je stmívání svítidel nebo světelné scény.

Ložnice. foto: Schneider Electric
Ložnice. foto: Schneider Electric

„V domě funguje také meteostanice, která se podílí na řízení stínící techniky. To zahrnuje například ochranu žaluzií v závislosti na síle větru, dále osvit, ale také požadavky na topení či chlazení,“ přibližuje odborník na domovní elektroinstalace Radim Hendl ze společnosti Schneider Electric.

Dům ovládáte chytrým a multifunkčním „odchodovým tlačítkem“

Do systému KNX jsou zařazeny i zásuvky, které mohou být zahrnuty pod tak zvané odchodové tlačítko. Při odchodu z budovy můžete stiskem jediného tlačítka od nejen vypnout v celém domě světelné okruhy, ale zároveň i vybrané zásuvky či další obvody. Tím se snižuje například riziko zapomenuté zapnuté žehličky, která by mohla způsobit v domě požár.

Kuchyně. foto: Schneider Electric
Kuchyně. foto: Schneider Electric

Pokud odcházíte, dům se zkrátka sám uvede do klidového režimu, vytápění se ztlumí, všude se zhasne a žaluzie sjedou. V návaznosti na elektronický zabezpečovací systém dům také pozná, zda jste odešli (plné zamčení) nebo jste doma a spíte (zapnutá pouze plášťová ochrana) a uvede sám sebe do požadovaného režimu.

Vytápění, které šetří náklady na energie

Systém řídí také vytápění celého domu. Děje se tak díky komunikaci s tepelným čerpadlem a ovládání termoelektrických ventilů podlahového topení.

Koupelna. foto: Schneider Electric
Koupelna. foto: Schneider Electric

„Když v domě bydlíte, máte možnost nastavit teplotu v každé místnosti individuálně za pomocí termostatu. Spotřeba tepelného čerpadla je měřena vlastním elektroměrem, systém umožňuje monitorovat spotřebu energií a jejich následnou analýzu. Po vyhodnocení pak můžete jednoduše optimalizovat energetickou náročnost domu a šetřit peníze,“ říká Radim Hendl ze společnosti Schneider Electric.

Svůj si dům ohlídáte před zloději na dálku přes mobil či počítač

Jak vyplývá z policejních statistik, pachatelé vloupání do rodinných domů způsobili v Česku jen za loňský rok škody na majetku, které přesáhly 383 milionů korun. Autoři koncepce domu JUBILEUM však mysleli i na toto riziko a objekt vybavili vnitřní i venkovní kamerou.

Obyvatelé mohou sledovat dění uvnitř i okolo domu přes tablet, chytrý telefon nebo počítač. Navíc mohou celý objekt vzdáleně ovládat.

Dětský pokoj. foto: Schneider Electric
Dětský pokoj. foto: Schneider Electric

„Například na dovolené si ověříte, pokud dostanete alarmové hlášení na svůj smartphone, zda se jedná o planý poplach či nikoliv a zda je tím pádem nutný zásah policie,“ podotýká Radim Hendl. Dle potřeb zájemců je možné doplnit i bezpečností dveře a další ochranné systémy.

Řešení bez nutnosti bourat zdi a pokládat nové kabely

Dalším rysem použité inteligentní elektroinstalace od Schneider Electric je flexibilita. Většina domů a budov je navrhována pro užívání po několik desetiletí. Je proto nevyhnutelné, že dříve nebo později se požadavky na využití místností změní.

Přizpůsobení instalace proběhne v řadě případů pouhým přeprogramováním prvků v rozvaděči. Velice snadno změníte fungování domu podle svých momentálních potřeb, navíc při vynaložení nízkých nákladů a bez nutnosti sekat do zdí a pokládat nové kabely.

Všechny změny dokáže dodavatelská firma realizovat vzdáleně bez nutnosti vaší přítomnosti v objektu, v případě domu Jubileum je to společnost IBSolution s.r.o.

Víte, co je a co není inteligentní dům?

Nutno podotknout, že všechny shora zmíněné funkce domu o sobě musí vědět a musí spolupracovat. Teprve potom je možné hovořit o inteligentní instalaci.

„Inteligentní instalace neznamená samostatné ovládání jedné z funkcí, například topení, byť za pomocí tabletu a z pohodlí pohovky. Inteligentní dům v pravém slova smyslu si s většinou potřeb a změn (teploty, přirozeného světla, rychlosti větru, apod.) dokáže poradit sám, aniž by o tom majitel věděl,“ uzavírá Radim Hendl ze Schneider Electric, odborník na domovní elektroinstalace.

Dům Jubileum stojí v Plzni na adrese Nepomucká 1291/211.

Seznam technologií a funkcí nejčastěji zahrnutých do inteligentní elektroinstalace KNX Schneider Electric:

• osvětlení
• žaluzie, rolety, garážová vrata
• vytápění a chlazení
• klimatizace, ventilace
• sledování kvality vzduch (měření CO2, měření vlhkosti)
• ohřev vody
• odsávání par
• solární kolektory
• zavlažování
• audio technika
• domácí spotřebiče
• alarmy, protipožární signalizace, kamery
• centrální funkce, scény
• automatické funkce
• místní či vzdálená správa a vizualizace
• měření spotřeb
• bazénové technologie
• vytápění komunikací, okapů

tisková zpráva

2 komentáře: „Inteligentní dům pomáhá řídit domácnost a snižuje náklady

  • 24. 6. 2024 (14.43)
    Trvalý odkaz

    Mně se ty koncepty chytrých domácností hodně líbí, ale nejde to podle mě dělat, že existuje buď to nebo nic. Prostě musí být zadní vrátka. Nedovedu si představit, že nemám přístup do rozvaděčové skříně a o všechno se mi stará počítač. Jako viděl jsem několikrát 2001: Vesmírná odyssea a myslím si, že tam je to varování dost jasné. :D

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *