Naučte se jak se staví rodinný dům ze slámy

, známý český přírodní stavitel, pořádá ve dnech 24.-29. dubna 2012 kurz stavění z v Chrášťanech u Litoměřic. Koná se u příležitosti začátku stavby mladé rodiny, která se rozhodla stavět z přírodních materiálů.

Stavba rodinného domu z nosné slámy, foto: Jakub Wihan
Stavba rodinného domu z nosné slámy, foto: Jakub Wihan

Podle Jakuba Wihana vyžaduje přijmutí možnosti stavění ze slámy radikální posun v myšlení. „Dokonce většina těch, kteří ze slámy dnes běžně staví, ne zcela chápou podstatu slaměného stavění, a tudíž nedokáží využít všechny výhody, jenž stavění z balíků poskytuje,“ říká Wihan.

Technologie tzv. „nosné slámy“ je dnes totiž často opomíjena ve prospech využití balíků slámy pouze jako izolačního materiálu. Podle Wihana ale sláma poskytuje daleko větší možnosti. Balíky slámy jsou využity jako superizolační nosné cihly nesoucí střechu i další podlaží.

Rodinou, která se rozhodla v Chrášťanech u Litoměřic si svůj slaměný dům postavit, jsou Eva Zacharová, Marek Eineigel a jejich Natálka s Adámkem. Dostali stavební povolení na projekt jednopodlažního rodinného domu o rozloze 130 2. Dům bude mít sedlovou střechu a obytné podkroví.

Už v roce 2011 mladá rodina stihla provést mělké základy bez cementu, vyzdít kamenný, superizolovaný sokl a zateplit budoucí hliněnou podlahu drceným pěnosklem. Avizovaný kurz je zaměřen na amatéry, kteří třeba sní o stavbě svého domu, ale nikdy si netroufli ani pomyslet, že by to mohli dokázat.

Šestidenní kurz proběhne od pondělí 23. dubna (podvečerní registrace, oficiální začátek 24.4. v 9.00 ráno) do neděle 29. dubna. První den kurzu bude věnován výrobě ukázkových balíků (550x400x850 mm) vhodných pro stavbu nosné slámy.

Během posledního dne kurzu by měl být na hotové nosné zdivo z balíků slámy osazen dřevěný střešní věnec, na který bude následně provedena prefabrikovaná střešní konstrukce z atypických sbíjených příhradových vazníků. Ty umožňují volné otevření interiéru do podkroví bez viditelné nosné konstrukce.

Nejvýše 10 zájemců kurzu povede Kuba, aby společnými silami během 5ti pracovních dní v pohodové atmosféře, vyzdili obvodové stěny balíky slámy – coby nosného zdiva – v té nejvyšší kvalitě, dle britské metody amazonails.

Večer se povedou diskuze na témata: zakládání bez cementu; projektování domů (v kterých se nemusí topit) z nosné slámy za použití dalších výhradně přírodních a recyklovaných materiálů; prevence hniloby ve slaměném zdivu; zateplování existujících domů balíky slámy.

Kurz proběhne v českém jazyce, cena je 4980 Kč včetně stravy 3x denně, s ubytováním ve vlastním stanu. O makrobiotickou kuchyni v bio kvalitě se bude starat Lucie Entlerová. Registrovat a informovat se můžete na webu www.jakubwihan.com, případně u Jakuba Wihana na tel. 724 506 036 či emailu kuba@jakubwihan.com.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *