Čeští architekti přepisují budoucnost energeticky úsporných staveb

Společnost Xella, celosvětově aktivní a přední výrobce stavebních materiálů, vyhlásila v regionu střední Evropy mezinárodní architektonickou soutěž „Zero Challenge“. Do závěrečného kola postoupily tři české architektonické kanceláře a celkovým vítězem se stal maďarský architekt Ádám Vesztergom (Arch-Studio).

Do soutěže se přihlásili architekti z celé střední Evropy, foto: Xella
Do soutěže se přihlásili architekti z celé střední Evropy, foto: Xella

Úkolem bylo navrhnout dvoupatrový, nepodsklepený rodinný dům s nulovou nebo téměř nulovou spotřebou energií, který by splňoval všechny aspekty energetické efektivity podle směrnic EU pro novostavby od roku 2021.

Vedle nejnovějších technologií by měly být ve „Smart home“ použity stavební a izolační materiály Ytong a Multipor a další přírodní, případně ze sta procent recyklovatelné, stavebních materiály. Kromě toho měl být použit systém Smart House, který umožňuje řízení budovy přes PC nebo Smartphone.

Porota složená z architektů vybrala v přípravném výběrovém řízení z každé země vždy tři nejlepší příspěvky. Z České republiky to byly: Dobrý Dům (architek Dalibor Borák), Stempel & Tesar architects (architekt Ján Stempel) a architekt Vítězslav Nový. Porota nakonec zvolila celkového vítěze.

Projekt „Zero Challenge“ byl projektován pro pozemek o velikosti 482 čtverečních metrů v Modré laguně ve Wiener Neudorfu a tam by měl být také postaven. Modrá laguna je partnerem projektu výběrového řízení a se svými 74.000 čtverečními metry se jedná o největší areál vzorových domů v Evropě.

Složení poroty: Martina Zbašnik-Senegačnik (Slovinsko), Aleš Brotánek (CZ), L’ubomír Závodný, příp. Henrich Pifko (Slovensko), Péter Medgyasszay (Maďarsko) a Heinz Plöderl (Rakousko).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *