Francie chce silnice vyrábějící energii

Ve Francii se na malém kousku dálnice D199 budou testovat zcela nové postupy výroby energie. Dohodli se na tom Francouzský institut pro výzkum a vývoj v dopravě a sítích (Ifsttar) a zástupci regionu Ile-de-France, historického srdce Francie.

Jak budou silnice vypadat v budoucnosti? Nejspíš budou vyrábět elektřinu a teplo! foto: sustainable-mobility.org
Jak budou silnice vypadat v budoucnosti? Nejspíš budou vyrábět elektřinu a teplo! foto: sustainable-mobility.org

Nová generace francouzských silnic nese označení „R5G“. Silnice, resp. celá obrovská silniční síť, každou sekundu obdrží obrovské množství energie – ať už se slunce, z vibrací a tření projíždějících aut, nebo trochu přeneseně z vířícího vzduchu v okolí.

Všechny tyto typy energie by se vědci z Francie rádi pokusili aktivně využít. Chystají proto instalaci větrných elektráren a fotovoltaických panelů podél silnic, ale také zkusí využít ohřívání kapalin pod silnicí, výrobu elektřiny za pomoci tlaku, piezoelektrické destičky apod.

Francouzi rozhodně nejsou jediní kdo se snaží zkoušet silnice a dálnice nové generace. Např. Německo chce postavil podél dálnic větrné elektrárny. V USA zase úspěšně pokračuje projekt solární silnice a v Nizozemsku zkoušejí svítící dálnice.

sustainable-mobility.org

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Francie chce silnice vyrábějící energii

  • 25. 1. 2015 (17.48)
    Trvalý odkaz

    Taková ideální silnice vyrábějící energii by také mohla být taková, která veškerou kinetickou energii promění na elektrickou. :-)
    Není mi moc jasné, jak se dá zužitkovat právě jen ta „obpadní“ energie a nezvyšovat přitom spotřebu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *