Státní půjčky na bydlení: Elegantní cesta k penězům nejen pro mladé páry

Získat finanční prostředky na bydlení potřebují skoro všichni, kteří se pro nějaký ten stavební záměr rozhodnou.

Není divu, jen málokdo má naspořeno tolik peněz, že dokáže celou stavbu či rozsáhlou rekonstrukci zainventovat kompletně. Bohužel. Na trhu existuje spousta finančních prostředků, jejichž prostřednictvím můžete nové bydlení financovat. Nejčastěji se hovoří o tradičních hypotečních úvěrech. Ty jsou skutečně výbornou volbou zvláště dnes, kdy jsou sazby na minimu a pomalu se šplhají nahoru. Jistě se ale vyplatí neopomíjet ani půjčky od státu, které jsou ještě výhodnější. Jak to s půjčkami na bydlení je aktuálně? Čtěte dál, prozradíme vám to.

Na starší verzi půjček pro mladé zapomeňte!

Hned na počátku bychom měli upozornit na minulou verzi půjček pro mladé. Tu poskytovalo stejně jako i tu aktuální Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Jednalo se v podstatě o dva hlavní druhy úvěrů. První půjčka se vztahovala ke stavbě nového objektu, případně k nákupu nového domu či bytu. Její maximální výše činila 600 000 korun. U druhé půjčky se žadatelé mohli dostat v maximu na 150 000 korun. Příjem žádostí ovšem končil již k datu 31. 7. 2018. Nyní se tedy čeká na novou státní půjčku na bydlení, která už bude mít poněkud odlišnou finanční výši. Jakou? Vše vám samozřejmě prozradíme.

Pro koho jsou tyto úvěry určeny?

Je jasné, že státní půjčky k bydlení mají svou typickou podobu a nejsou určeny pro každého žadatele, jenž si vzpomene, že by potřeboval peníze! Podmínky se nyní také oproti minulosti docela změnily. Zatímco dříve musely mít páry žádající o tuto půjčku minimálně jedno dítě, nyní tato povinnost odpadá. Aktuálně tedy dítě mít nemusí. Podmínkou je ovšem věková hranice. Ta u žadatelů nesmí překročit 36 let věku. Uvažuje se také podle všeho o tom, že půjčku mohou dostat i osoby žijící v registrovaném partnerství.

Na jakou sumu lze dosáhnout?

Tady se situace z pohledu žadatele změnila poměrně markantně, a to tak, že lze dosáhnout až na dvojnásobek zmiňovaných částek, jež byly k dispozici při první verzi půjčky na bydlení pro mladé. Pro stavbu lze čerpat finanční prostředky až do výše 1 200 000 korun a pro rekonstrukci je maximum stanoveno na 300 000 korun. Pozoruhodný je i bonus za každé narozené dítě. Pokud se tak stane, odečte se z dlužné částky 30 000 korun. Úroky se budou řídit aktuální referenční sazbou Evropské unie. Vždy by měly ale zůstat pod 1 %.

Co všechno lze z takto nabytých peněz financovat?

Tady jsou podmínky přesně dány podobně jako u hypotéky, či refinancování půjčky a jiných finančních produktů. Půjčovat si můžete vyloženě na stavbu či nákup objektu, případně na jeho rekonstrukci.

placená inzerce

Sdílet: