Sedmý největší investor do OZE na světě? Indie

Indie se stále větší intenzitou prosazuje obnovitelné zdroje energie jako dostatečně efektivní prostředek k zajištění ekologičtější budoucnosti celé země. Potvrzují to i souhrnné statistické údaje londýnského konsorcia Bloomberg, které potvrzují, že v tomto roce mají přesáhnout očekávané indické investice do OZE částku deseti miliard dolarů.

„BNEF výrazně podporuje obraz Indie, coby stabilního prostředí pro investice do solární energetiky.“ Zdroj: Solar AP
„BNEF výrazně podporuje obraz Indie, coby stabilního prostředí pro investice do solární energetiky.“ Zdroj: Solar AP

Za rok 2014 přitom činila tamní celková míra investic sumu 7,9 miliard dolarů (o 13 % více než v roce 2013). Indie přitom investuje stejnou měrou do větrných i solárních elektráren, i když by se mohlo zdát, že čistá energie ze Slunce je zde více favorizována.

Sluneční elektrárny tu totiž mají výrazně větší lokální potenciál, na úrovni malých a středních projektů. Velkokapacitní projekty větrných elektráren, které jsou soustředěny spíše do oblastí států při pobřeží, prý nemají podle BNEF zatím srovnatelný dopad.

V rámci meziročního srovnání se tak Indie stává ve světě sedmým nejvýznamnějším investorem do průmyslového segmentu čisté energie.

„Zájem Indie o podporu domácích i zahraničních investorů, kteří směřují své peníze do OZE, je nyní otázkou politiky stabilního růstu,“ potvrzuje Ashish Sethia, vedoucí odboru pro mapování finančních toků konsorcia BNEF pro oblast jižní a jihovýchodní Asie. „Podle signálů od vlády za posledních šest měsíců předpokládáme, že i v roce 2015 se bude Indie nadále neztenčenou měrou otevírat světu.“

Potvrzuje to rovněž setrvalá podpora indické vlády původnímu plánu, který spočívá v dosažení 100 GW solární kapacity do roku 2022. Jeho plnění v sobě zahrnuje jak malé, lokální, ta k i větší regionální až „celostátní“ projekty.

V praxi by se tak zvýšil podíl zastoupení solární energetiky v národním energetickém mixu ze stávajících šesti procent v průběhu dalších pěti let na 15.

BNEF nadále upozorňuje nejen na celkovou stabilitu investičního prostředí Indie, ale také i na prostý fakt, že tato země dosud disponuje výrazně nižšími cenami na vlastní generování OZE, než je globálně běžné.

To zajišťuje výraznou návratnost investic. I proto BNEF očekává, že v následujících osmi měsících bude v Indii dokončeno na 2800 MW solárních instalací.

RenewableEnergyWorld.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *