Německo chce ztrojnásobit výkon větrných elektráren na pobřeží
Podle posledních součtů Německo v průběhu roku 2014 přesáhlo 1 GW instalované kapacity na úrovni příbřežních větrných elektráren. Potvrzují to data německé pobočky WindGuard, která uvádí, že k 31.12. 2014 bylo podél pobřeží Severního a Baltského moře dohromady v provozu 258 turbín větrných elektráren, o celkovém výkonu 1049,2 MW. Německo tím ale zdaleka nekončí.
Zvýšení počtu příbřežních větrných elektráren ve srovnání s rokem 2013 je markantní. Za dvanáct měsíců vyrostlo podél pobřeží 142 nových „větrníků“, které dodaly do sítě dalších 258,9 MW.
A zprávy z WindGuard dále potvrzují, že na konci tohoto roku budeme svědky dalšího skokového zvýšení. V průběhu roku 2014 totiž bylo instalováno dalších 268 turbín větrných elektráren (o celkovém výkonu 1218,1 MW), které už ale nestačily být loni spuštěny a připojeny k síti. A pro dalších 220 větrníků se už ve vodách při pobřeží budují betonové základy.
V Německu vyrábějí obnovitelné zdroje víc energie než jaderné a uhelné elektrárny
„V současnosti teď máme na mořích takové množství větrných elektráren, že se nám podařilo překonat onu pomyslnou jedno-gigawattovou bariéru,“ říká s nadšením Norbet Giese, dohlížející předseda společnosti VDMA. Instalovaná kapacita odpovídá přibližně čtyřem miliardám proinvestovaných euro.
„Zhruba další miliarda pak odpovídá nákladům na budování sítě, stanic a celkovému transportu technologie, včetně budování základů,“ doplňuje Giese. „V průběhu roku počítáme s připojením dalších větrných elektráren, o výkonu přibližně 2 GW, takže na konci roku 2015 bychom rádi oslavili překonání dalšího milníku, 3 instalovaných gigawatt.“
„Více než jindy je nyní nutné zajistit správné plnění celého akčního rámce,“ říká Herman Albers, president BWE. „Setrvalá podpora vlády je teď klíčová.“ Podle něj dosavadní rychlost růstu počtu instalací i celkového výkonu odpovídá dobře nastavené vládní politice, bez níž by ale nebylo možné dosáhnout plánu budoucího rozvoje. „Pouze když je vytvořeno vhodné investiční prostředí, a vláda dohlíží na jeho bezpečnost, je možné realizovat podobný růst.“
Hezký, gratuluji k překonaní hranice 1GW.
Mimochodem, pořád počítají s tím, že když vítr více zafouká, tak přebytky vygeneřované elektřiny ze severu Německa budou posílat přes Českou a další přenosové soustavy až do Itálie?
Energie proudí ze zdroje do místa spotřeby, když my a Italové odpojíme spotřebiče, tak tam žádná energie nepoteče :-)
Neřekl bych, že s námi počítají. Jsou to takové objemy, že při silném větru by to mohlo opravdu mohlo položit velkou část sítě. Dá se to regulovat a regulovat se to bude. Možná, jedině, že by došlo k nějakému přehmatu, ale to není a nebude cílem. Potřebují zásobníky energie. Vodík, metan, baterie, potřebují smart grids. Nebojte, náš energetický skanzen bude netknutý. :-)