Německo chce ztrojnásobit výkon větrných elektráren na pobřeží

Podle posledních součtů Německo v průběhu roku 2014 přesáhlo 1 GW instalované kapacity na úrovni příbřežních větrných elektráren. Potvrzují to data německé pobočky WindGuard, která uvádí, že k 31.12. 2014 bylo podél pobřeží Severního a Baltského moře dohromady v provozu 258 turbín větrných elektráren, o celkovém výkonu 1049,2 MW. Německo tím ale zdaleka nekončí.

„Německo pokořilo hranici 1GW instalovaného výkonu příbřežních větrných elektráren. Zdroj: energydigital.com
„Německo pokořilo hranici 1GW instalovaného výkonu příbřežních větrných elektráren. Zdroj: energydigital.com

Zvýšení počtu příbřežních větrných elektráren ve srovnání s rokem 2013 je markantní. Za dvanáct měsíců vyrostlo podél pobřeží 142 nových „větrníků“, které dodaly do sítě dalších 258,9 MW.

A zprávy z WindGuard dále potvrzují, že na konci tohoto roku budeme svědky dalšího skokového zvýšení. V průběhu roku 2014 totiž bylo instalováno dalších 268 turbín větrných elektráren (o celkovém výkonu 1218,1 MW), které už ale nestačily být loni spuštěny a připojeny k síti. A pro dalších 220 větrníků se už ve vodách při pobřeží budují betonové základy.

„V současnosti teď máme na mořích takové množství větrných elektráren, že se nám podařilo překonat onu pomyslnou jedno-gigawattovou bariéru,“ říká s nadšením Norbet Giese, dohlížející předseda společnosti VDMA. Instalovaná kapacita odpovídá přibližně čtyřem miliardám proinvestovaných euro.

„Zhruba další miliarda pak odpovídá nákladům na budování sítě, stanic a celkovému transportu technologie, včetně budování základů,“ doplňuje Giese. „V průběhu roku počítáme s připojením dalších větrných elektráren, o výkonu přibližně 2 GW, takže na konci roku 2015 bychom rádi oslavili překonání dalšího milníku, 3 instalovaných gigawatt.“

„Více než jindy je nyní nutné zajistit správné plnění celého akčního rámce,“ říká Herman Albers, president BWE. „Setrvalá podpora vlády je teď klíčová.“ Podle něj dosavadní rychlost růstu počtu instalací i celkového výkonu odpovídá dobře nastavené vládní politice, bez níž by ale nebylo možné dosáhnout plánu budoucího rozvoje. „Pouze když je vytvořeno vhodné investiční prostředí, a vláda dohlíží na jeho bezpečnost, je možné realizovat podobný růst.“

renews.biz
Sdílet: