V Chile fungují solární elektrárny i bez dotací

Není to jen o malé změně energetického kurzu, ale o zásadní proměně stávajícího trendu. Zhruba tak popisují analytikové segmentu obnovitelných zdrojů nový projekt společností Greenwood Energy a Pacific Solar S.A.

„Chile vytvořilo na svém území podmínky, které lichotí rozvoji solární energetiky. O zbytek se už stará slunce.“ Zdroj: PipeMaster89/Wikimedia.org
„Chile má díky velmi vysokému průměrnému slunečnímu svitu extrémně příznivé podmínky pro rozvoj solární energetiky“ Zdroj: PipeMaster89/Wikimedia.org

Společnost Greenwood Energy se rozhodla vybudovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 80 MW v chilském regionu Antofagasta. Podstatné je, že pro tento štědře disponovaný projekt nesháněla státní podporu ani se nezapojila do existujících mezinárodních dotačních programů. Elektrárna prostě bude fungovat na soukromé bázi.

Ohlášení celého záměru, které proběhlo na začátku ledna 2015, se v oborově zaměřených médiích od té doby stále přetřásá, jakoby budovat solární elektrárnu bez zahraničních investic nebo výrazné státní podpory bylo něco nepřirozeného.

Navzdory tomuto obecnému úsudku má výstavba na 190 hektarech nedaleko města Maria Elena začít v průběhu čtyř měsíců, a prvních 20 MW by do sítě mohlo plynout už v roce 2016. Dílo, nesoucí název Inti Project, se tak má stát největší ryze soukromou solární elektrárnou světa.

„Chile ve světě reprezentuje země s ideálně nastavenými parametry pro rozvoj velko-plošných solárních elektráren,“ shrnuje své motivy Camilo Patrignani, vedoucí Greenwood Energy.

„A celý projekt Inti je toho vlastně dalším důkazem.“ Patrignani vidí v připravovaném záměru ideální ekonomickou alternativu oproti fosilním zdrojům paliv, efektivní cestu k naplnění rychle rostoucí poptávky po elektřině a současně podporu energetické nezávislosti napříč Jižní Amerikou. „A to všechno při setrvalém snižování produkovaných emisí.“

Proč je Chile, viděno optikou energetického průmyslu, tak zajímavé? Především díky rostoucí poptávce po elektřině, která od roku 1998 (což koresponduje s vytvořením národní energetické infrastruktury) roste meziročně o 5-6 %.

Zdejší trh s energiemi nelze rozhodně považovat za nasycený, a ještě do roku 2022 se počítá s meziročním vzestupem poptávky o 5,4 – 6,4 procent. Solární elektrárny výtečně trend růstu kopírují. Zatímco v roce 2014 bylo vybudováno či připraveno 470-570 MW solárních instalací, letos je „nasmlouváno“ až 975 MW.

Společnost Greenwood Energy má s obnovitelnými zdroji své zkušenosti. Spolupracovala například na 40 MW projektu, budovaném v poušti Atacama, zajistila vůbec první velkokapacitní solární řešení pro Panamu, a spolupracuje na rozvoji solárních elektráren v Mexiku (do roku 2017 tu mají připraveno na 250 MW instalací).

Zisk ze staveb se rozhodla investovat do vlastní instalace, a sama tak vstupuje na chilský trh s energiemi. Už ne jako dodavatel, nebo investor, ale jako majitel elektrárny.

„Inti Project by mohl být teprve začátek,“ říká Patrignani. „Teoreticky máme prostředky k tomu, abychom napříč latinskou Amerikou realizovali na 3000 MW dalších solárních projektů.“

tisková zpráva

4 komentáře: „V Chile fungují solární elektrárny i bez dotací

 • 30. 1. 2015 (21.46)
  Trvalý odkaz

  Energetická lobby drží otěže pevně v rukou. Jde o to, co nejvíce lidí odradit od záměru energetické soběstačnosti a nezávislosti.

  Reagovat
 • 29. 1. 2015 (20.10)
  Trvalý odkaz

  To v ČR nové solární elektrárny fungují bez dotací již od 1.1.2013 a dokonce za vlastní vyrobenou elektřiny musí platit státu a distributorovi výpalné 0,752378Kč/kWh s DPH.
  Proto se takové elektrárny stavějí v ČR potajmu „načerno“ o několika takových vím a některé jsou z roku 2011 kdy byl stopstav.
  Jsou jich tisíce, ale je to veřejné tajemství.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *