Solární stany pro armádu

Ať se nám to líbí nebo ne, vojensko-průmyslový komplex na sebe váže obrovský vědecký potenciál. Proto se nezřídka stává, že novinky se zpočátku uplatní v a až po té se přesunou do civilního sektoru. Ne jinak tomu bude i s prvními solárními .  
Armádní solární stan

V dnešní době je dostatek alfou i omegou fungování každé moderní armády. Pokud navíc moderní armády operují v oblastech bez potřebné , energetické požadavky jsou o to akutnější. Lze sice používat například dieselové generátory, ale ty jsou těžké, hlučné a potřebují pro svůj provoz.

Proto armáda začala vyvíjet několik druhů stanů se zabudovanými . Nazvala je Power Shade, TEMPER fly a QUADrand. Přičemž každý stan je jiné velikosti a každý dosahuje jiné úrovně výroby . Power Shade dokáže vyrobit až 3 kW elektrické energie, TEMPER fly 800 W a posledně jmenovaný 200 W.

Solární články na stanech jsou složeny z tenkých vrstev amorfního křemíku. Články jsou sice méně účinné (přibližně 10 %) něž klasické , ale jsou mnohem tenčí, levnější a ohebnější – ideální pro konstrukce stanu.

v nejbližší době plánuje poslat první stany do válkou zmítaného Afghanistánu. Afghanistán je pro vojenské opravdu ideální zemí, neboť je zde intenzivní a svítí až do pozdních odpoledních hodin. Navíc solární stany jsou jako stvořené pro operace v nepřístupném terénu, kde je jinak zásobování velmi obtížné.

Mějme naději, že stany původně určené do válek si najdou cestu do civilního sektoru. Posloužily by určitě účelnějším věcem (turistika, kempování) než válčení.

3 komentáře: „Solární stany pro armádu

 • 9. 7. 2012 (11.04)
  Trvalý odkaz

  TO miro novak: Zase chytrák co o tom nic neví a jen žbleptá blbosti. Tyto stany, dále přenosné sluneční elektrárny s klasickými panely na střechách kontejnerů sloužících jako ubytovací jednotky apod. Dále pak moderní dieselgenerátory kombinované s bateriemi konstruované tak, bay dieselgenerátor jel jen pár hodin denně v optimálním režimu. To vše je teď v Afgánu nasazeno a postupně docela masivně. Proč? Protože výroba elektřiny v Afgánistánu pro potřeby armády je extrémně drahá. Jde o stovky milionů až miliardy dolarů ročně. Stačí si zjistit čísla, třeba kolik tisíc tun paliva se tam denně spotřebuje, kolik vyjde doprava jednoho galonu paliva na místo určení. Jaké jsou ztráty vinou napadání konvojů. Například na jednoho vojáka náklady na energie jsou dohadovány na 100000 dolarů ročně. Viz. např: http://technet.idnes.cz/vojaci-na-baterky-americane-zkousi-v-afghanistanu-nove-zdroje-energie-1e0-/tec_technika.aspx?c=A110517_185921_tec_technika_mla. Tady tedy nejde o módu, ale o reálné využití těchto technologií. Je to dáno tím, že klasické technologie i zde vyjdou hodně draho.

  Reagovat
 • 28. 12. 2010 (14.36)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Zapomněl jste ještě připočítat 200 Kg benzínový generátor el. proudu. ;)
  Jinak samo sebou solární stany nemají nahradit benzinové generátory 1:1. Ale budou je používat tam, kde potřebují tichý a bezúdržbový prostředek k výrobě el. energie. Ono pokud jste na nějaké průzkumné misi, tak není zrovna 2x taktické tahat na zádech benzinový generátor.
  Ale s tím odrazem světla od solárního článku by mohl být problém, to máte pravdu.

  Reagovat
 • 28. 12. 2010 (14.16)
  Trvalý odkaz

  Zasa len ukážka, že chce byť armada USA akosi „cool“. V skutočnosti by som si do puste namiesto 100 kg plachty zobral 100 kg benzinu a vyrabal by som si energiu generatorom a mal by som ju aj v noci. Na prezitie potrebujete, aby Vam vozili vodu a potraviny, cize benzin sa v dodavke strati. Nehladiac ze fotofoltaika netrpí priliz maskujucimi vlastnostami, Prave naopak, nepriatel Vas uvidi aj po 20 pivách v krvi.

  Este jedna drobnost. V danych zemepisnych oblastiach svieti slnko paradoxne kratsie cez leto nez u nas. V zime to maju vyhodnejsie, svieti dlhsie.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *