Solární stany pro armádu
Ať se nám to líbí nebo ne, vojensko-průmyslový komplex na sebe váže obrovský vědecký potenciál. Proto se nezřídka stává, že technické novinky se zpočátku uplatní v armádě a až po té se přesunou do civilního sektoru. Ne jinak tomu bude i s prvními solárními stany.
V dnešní době je dostatek energie alfou i omegou fungování každé moderní armády. Pokud navíc moderní armády operují v oblastech bez potřebné infrastruktury, energetické požadavky jsou o to akutnější. Lze sice používat například dieselové generátory, ale ty jsou těžké, hlučné a potřebují palivo pro svůj provoz.
Proto armáda Spojených států začala vyvíjet několik druhů stanů se zabudovanými solárními panely. Nazvala je Power Shade, TEMPER fly a QUADrand. Přičemž každý stan je jiné velikosti a každý dosahuje jiné úrovně výroby elektrické energie. Power Shade dokáže vyrobit až 3 kW elektrické energie, TEMPER fly 800 W a posledně jmenovaný 200 W.
Solární články na stanech jsou složeny z tenkých vrstev amorfního křemíku. Články jsou sice méně účinné (přibližně 10 %) něž klasické solární panely, ale jsou mnohem tenčí, levnější a ohebnější – ideální pro konstrukce stanu.
ČEZ a Elmarco testují nanovláknové solární panely
Topeak Bikamper – stan pro cyklisty
Nanotechnologie otevírají cestu k solárním článkům s 65% účinností
Americká armáda v nejbližší době plánuje poslat první stany do válkou zmítaného Afghanistánu. Afghanistán je pro vojenské solární stany opravdu ideální zemí, neboť slunce je zde intenzivní a svítí až do pozdních odpoledních hodin. Navíc solární stany jsou jako stvořené pro operace v nepřístupném terénu, kde je jinak zásobování velmi obtížné.
Mějme naději, že stany původně určené do válek si najdou cestu do civilního sektoru. Posloužily by určitě účelnějším věcem (turistika, kempování) než válčení.