Dlažba, která vyrábí elektrickou energii

Dokážete si představit energii obsaženou v každém lidském kroku? A co v tisících nebo deseti tisících krocích? Lidé z firmy Pavegen Systems si takovou energii nejen, že dokáží představit, ale rozhodli se ji smysluplně využít. Společnost Pavegen za tímto účelem vyvinula speciální dlažební kostky, které dokáží přeměnit kinetickou energii lidského kroku na elektrickou. Není v tom žádné kouzlo, jedná se o dobře známy princip výroby elektrické energie, jen doveden do komerčně použitelného produktu.

Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems
Piezoelektrická dlaždice od firmy Pavegen Systems

Jak bylo řečeno v úvodu, přeměna kinetické energie na elektrickou není nový princip. Podstatou je využití piezoelektrických materiálů, které při svém stlačení dokáží generovat elektrické napětí. O technologiích založených na piezoelektrickém jevu jsme si v našem magazínu povídali již několikrát.

Dlaždice od Pavegen Systems pracují na stejném principu. Jsou schopny sbírat kinetickou energii a přeměnit ji na elektrickou. Elektřinu pak lze skladovat v bateriích nebo ji použít pro pouliční osvětlení, informační displeje nebo světelné reklamy.

V případě kombinace více zdrojů obnovitelné energie, nemusíme pouliční aplikace vůbec připojovat k elektrické síti. Příkladem může být moderní pouliční LED osvětlení, které lze napájet kombinací solární, větrné nebo „krokové“ energie. Představivosti se meze nekladou.

Kolik elektřiny dokáže dlaždice vyrobit? Každá deska dokáže při „rušném“ provozu vyrobit 2,1 Wh elektrické energie za hodinu. Což se může jevit málo, ale při počtu stovek či dokonce tisíců kusů jde už o slušný zdroj elektřiny.

Výrobce prohlašuje, že dlaždice mají velmi nízkou uhlíkovou stopu a jsou vyrobeny téměř z 100% recyklovatelných materiálů – většinou použité gumy. Dlaždice jsou samozřejmě odolné proti dešti a rozmarům počasí.

Problémem však může být pro chodce menší nepohodlnost chůze. Dlaždice se při každém došlápnutí prohne zhruba o 5 milimetrů, chodec bude muset tedy vydat více energie pro odraz a pro chůzi. Co udělá tisíce podobných dlaždic s kondičkou člověka, je otázka.

Sdílet: