Rawlemon: jak vymáčknout ze Slunce víc energie

Německý designér Andre Broessel nedávno představil svou řadu sférických čočkových slunečních elektráren, které minimalizují plochu solárních panelů a maximalizují výkon solárních elektráren.

„Solárně-termální koncentrační prvky ani kulovité čočky nejsou ve světě solární energetiky ničím novým, Broessel jim ale dal tvar.“ Zdroj: Rawlemon.com
„Solárně-termální koncentrační prvky ani kulovité čočky nejsou ve světě solární energetiky ničím novým, Broessel jim ale dal tvar.“ Zdroj: Rawlemon.com

Jím navržené prvky technologie kombinují principy sférické geometrie se systémem dvou rotujících zaostřovacích os, které umožňují zařízení jménem Rawlemon generovat až dvounásobek energie, než činí srovnatelný standard.

Technologii výroby energie z dopadajícího slunečného záření trvalo přes čtyřicet let, než se etablovala do pozice spolehlivého, čistého a udržitelného zdroje energie. Přesto problémem zůstává nízká efektivita celého procesu.

Přes 80 % všech instalovaných fotovoltaických panelů má účinnost jen okolo 15 %. Jenže ani tento údaj úplně neplatí: protože panely jsou povětšinou instalovány napevno a nesledují dráhu Slunce po obloze, dochází k dalším provozním ztrátám. Ty se podle Broessela mohou blížit až 70 %, a jsou navíc naprosto zbytečné.

„Šlo mi hlavně o to vymáčknout ze Slunce víc energie,“ říká Broessel, když popisuje, jak se dobral k prvnímu prototypu kulovité čočky Rawlemon. „Na řadu tak přišel prototyp beta.ray, který je složen z hybridního kolektoru (pracuje s tepelnou energií a výrobou elektřiny současně). Zatímco plocha křemíkových článků je snížena oproti standardu na čtvrtinu, díky koncentračnímu efektu čočky funguje na úrovni efektivity okolo 57 %.“ Později přistoupil i k testování super-účinných solárních článků, určených pro provoz satelitů a družic.

Rawlemon nemá problém fungovat s maximální efektivitou i v nedostatečně osluněných severských regionech, a dokonce pracuje i v nočních hodinách. V nabídce tvarů a velikostí si vyberete od zařízení, které vám coby roztomilé těžítko (s průměrem cca 10 cm) postačí k nabití mobilního telefonu, až po skutečné skleněné masivy (průměr 180 cm), se kterými můžete dobíjet automobil ve vlastní stanici. Rawlemon vám ale může zrovna tak ohřívat užitkovou vodu nebo vyhřívat bazén.

RawLemon.com

4 komentáře: „Rawlemon: jak vymáčknout ze Slunce víc energie

  • 14. 5. 2015 (14.38)
    Trvalý odkaz

    nic proti ale o tomto nápadu jsem slišel už před dvěma lety zhruba takže pořádní spoždění

    a kdyby byl tak dobrej tak už se dávno uchitil a nebo by už ototm bylo víc slišet to je první šlánek kterej o tomto čtu od tý doby

    Reagovat
  • 13. 5. 2015 (9.53)
    Trvalý odkaz

    Nápa je to zajímavý, ale je otázkou, nakolik se to může uchytit. jednak je cena poměrně vysoká a jednak ne všude a ne pořád je poptávka po teplé vodě, tedy by možná nemalá část výkonu byla spotřebována na chlazení panelu, jinak by totiž mohl utrpět jak tepelným zářením od slunce (to by ale snad šlo řešit nějakou soustavou odrazných vrstev), ale i teplem od protékajícího proudu, panel má, byť malý, stále jistý odpor.

    Teplota pak může velmi výrazně snížit účinnost panelu. Nárůst z 300K na asi 570K může klidně znamenat i 10% účinnosti vysokoteplotního článku dolů. Nicméně to už je dost horké pro výrobu páry. Účinnost parní smyčky takové elektrárny ale bude relativně nízká.

    Jako nejvýhodnější se asi bude jevit použít, tam kde to jde, solárně termální elektrárny, u nichč ale bude dosaženo teplot páry vyšších než 500°C, lépe než 700°C, což zajistí velmi vysokou účinnost turbíny.

    Nicméě pokud je zařízeí opravdu tak dobré jak o něm tvrdí autor, a je schopno pracovat i v noci a pokud cenov a produkčně bude výhodnější než běžné panely, proč ne. Na druhou stranu velké množství skla bude znamenat i velkou spotřebu energie (ovšem nevím jaký je rozdíl v množství energie na bežný panel a toto zařízení). Ovšem za cenu jako ona malá nabíječka s výkonem 1,6W je možno zakoupit články @ 5V s výkonem 4,8W.

    Chtělo by to vědět více, třeba grafy průběhu výroby elektřiny během dne.

    Reagovat
    • 20. 5. 2015 (6.57)
      Trvalý odkaz

      Pěkná krávovina.
      Již v 70-tých letech někteří amatéři takto pod střechami (pod krytinou) měly natahané černé trubky na solární ohřev vody pomocí zvětšovacích skel (čočky ve tvaru krytiny).
      Po vyhoření několika domů se naštěstí od takových blbostí upustilo. A nyní zase nějaký chytrák oprašuje a zdokonaluje již jednou zavržené.
      Ale jen ať si vypálí domy, kteří tomu věří.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *