Rawlemon: jak vymáčknout ze Slunce víc energie

Německý designér Andre Broessel nedávno představil svou řadu sférických čočkových slunečních elektráren, které minimalizují plochu solárních panelů a maximalizují výkon solárních elektráren.

„Solárně-termální koncentrační prvky ani kulovité čočky nejsou ve světě solární energetiky ničím novým, Broessel jim ale dal tvar.“ Zdroj: Rawlemon.com
„Solárně-termální koncentrační prvky ani kulovité čočky nejsou ve světě solární energetiky ničím novým, Broessel jim ale dal tvar.“ Zdroj: Rawlemon.com

Jím navržené prvky technologie kombinují principy sférické geometrie se systémem dvou rotujících zaostřovacích os, které umožňují zařízení jménem Rawlemon generovat až dvounásobek energie, než činí srovnatelný standard.

Technologii výroby energie z dopadajícího slunečného záření trvalo přes čtyřicet let, než se etablovala do pozice spolehlivého, čistého a udržitelného zdroje energie. Přesto problémem zůstává nízká efektivita celého procesu.

Přes 80 % všech instalovaných fotovoltaických panelů má účinnost jen okolo 15 %. Jenže ani tento údaj úplně neplatí: protože panely jsou povětšinou instalovány napevno a nesledují dráhu Slunce po obloze, dochází k dalším provozním ztrátám. Ty se podle Broessela mohou blížit až 70 %, a jsou navíc naprosto zbytečné.

„Šlo mi hlavně o to vymáčknout ze Slunce víc energie,“ říká Broessel, když popisuje, jak se dobral k prvnímu prototypu kulovité čočky Rawlemon. „Na řadu tak přišel prototyp beta.ray, který je složen z hybridního kolektoru (pracuje s tepelnou energií a výrobou elektřiny současně). Zatímco plocha křemíkových článků je snížena oproti standardu na čtvrtinu, díky koncentračnímu efektu čočky funguje na úrovni efektivity okolo 57 %.“ Později přistoupil i k testování super-účinných solárních článků, určených pro provoz satelitů a družic.

Rawlemon nemá problém fungovat s maximální efektivitou i v nedostatečně osluněných severských regionech, a dokonce pracuje i v nočních hodinách. V nabídce tvarů a velikostí si vyberete od zařízení, které vám coby roztomilé těžítko (s průměrem cca 10 cm) postačí k nabití mobilního telefonu, až po skutečné skleněné masivy (průměr 180 cm), se kterými můžete dobíjet automobil ve vlastní stanici. Rawlemon vám ale může zrovna tak ohřívat užitkovou vodu nebo vyhřívat bazén.

RawLemon.com
Sdílet: