Rumuni jdou do boje. Solárního.

Rumunsko není zemí, kterou bychom si obvykle spojovali s rozmachem alternativních zdrojů energie. Ačkoliv se letos vůbec poprvé účastnili soutěže Solární desetiboj (Solar Decathlon), svým nápadem porotu dokázali zaujmout. Vytvořili dům, který energii nejen konzumuje, ale i produkuje. Ve skutečnosti jejich PRISPA produkuje o pětinu energie více, než sám spotřebuje.

Rumunsko vsadilo na jednoduché a známé tvary, takže v designově odvázané konkurenci ostatních evropských účastníků určitě vynikne. Zdroj: Prispa.org
Rumunsko vsadilo na jednoduché a známé tvary, takže v designově odvázané konkurenci ostatních evropských účastníků určitě vynikne. Zdroj: Prispa.org

Zatímco jiné účastnické země tlačí své soutěžní projekty do sféry moderního designu a skutečně „průrazných“ inovativních tvarů, Rumuni vsadili na jednoduché bydlení, ne nepodobné víkendové chatě.

Jejich prefabrikovaný dům PRISPA ale chytře kombinuje nové inovativní prvky s tradičním vzorem. PRISPA má integrované solární panely, a „sendvičové“ nosné panely s integrovanou tepelnou izolací.

Stěny jsou vyrobeny z kombinace dřeva a překližky, obložení je rovněž dřevěné. Tím plní současně několik soutěžních požadavků – na původní a přírodní materiály, a také na samo-recyklaci takové stavby – čímž snižují celkovou uhlíkovou stopu.

Součástí „vnitřní výbavy“ jsou dnes jinak běžně dostupné moderní prvky technické bytové infrastruktury, například HVAC systém, sdružující vytápění, ventilaci a klimatizaci. Za rok tohle bydlení v Rumunsku vyrobí 9501 kWh, a spotřebuje 7508 kWh.

Cena prototypu dosáhla 120 000 euro, ale v případě širší produkce je možné náklady snížit na 70 tisíc. To už je cena, která by mohla být zajímavá i pro lidi, kteří hledají komfortem nenáročné ekologické bydlení někde v srdci přírody.

inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *