Pákistán – další země, kterou čeká solární boom?
Pákistán, 160milionová země v problematickém regionu středního východu, zažívá kromě mnoha jiných krizí také tu energetickou. Tamní elektrárny mají výkon 13 GW, potřeba by ale bylo 16 GW. Tamní vláda pomalu začíná podnikat kroky směrem k intenzivnějšímu využívání solární energie.
Solární elektrárny už v Pákistánu vznikají. Právě tento měsíc byla v hlavním městě Islamábádu spuštěna solární elektrárna o výkonu 178,9 kW, která dodává energii do národní rozvodné sítě.
Bangladéš – země zaslíbená solární energii
Světová banka financuje ekologickou elektrifikaci Bangladéše
Na její vybudování zásadně přispěla Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci grantem $5,4 mil. Zástupci tamní vlády údajně mluví o tom, že jde pouze o první vlaštovku z tisíců dalších. Jejich slova ale nelze brát příliš vážně.
V Pákistánu je dnes nedostatek zemního plynu, který tamní domácnosti využívají na ohřev a vytápění. Proto někteří investují do solárních kolektorů pro ohřev vody. Mnozí si tuto investici pochvalují, protože jde o jednorázový výdaj a energie ze slunce je zdarma.
Fotovoltaické solární panely se využívají v některých větších městech Pákistánu např. pro získávání energie pro osvětlení parků a mešit, případně veřejného osvětlení.
Nedostatečná výroba energie v rozvodné síti znamená, že běžní Pákistánci jsou zvyklí až na 16hodinové denní výpadky elektřiny. A postiženy samozřejmě nejsou pouze domácnosti, ale i průmysl.
Přitom většina území země nabízí dostatek slunečního svitu, který by fotovoltaické solární elektrárny či jen střešní panely dokázaly přeměnit v elektřinu. Problémem jsou samozřejmě vysoké náklady na pořízení a také nestabilní geopolitická a bezpečnostní situace země.