Větrné elektrárny nebo vzpomínky?

Na evropském pobřeží Atlantiku už nejedna větrná farma stojí. Mohlo by se proto zdát, že plánovaný projekt pobřežních elektráren u Normandie nemůže nic zastavit. Problém tu ovšem je, a ne právě malý. Pláže Courseulles-sur-Mer ve Francii, kde by společnost Eolien Maritime France ráda vybudovala svůj větrný park, jsou totiž živoucím pomníkem na vylodění ze „Dne D“.

Pláž Juno v oblasti Courseulles-sur-Mer ve Francii. foto: Dr Wilson, licence Creative Commons
Pláž Juno v oblasti Courseulles-sur-Mer ve Francii. foto: Dr Wilson, licence Creative Commons

Od 2. světové války uplynulo téměř sedmdesát let. Většina britských, amerických a kanadských mariňáků jsou dnes devadesátiletí staříci. Přesto se jim příčí, aby na dohled plážím – dříve posetých minami a zátarasy, kde vykrváceli jejich kamarádi – stály obří větrníky. Na jedné straně tak stojí racionalitou vyvážený projekt na výstavbu 450 MW větrné elektrárny, na druhé pak silné a stále živé emoce účastníků dávných bojů.

Na obhajobu společnosti Eolien Maritime France (EMF) nutno dodat, že se prozatím vypořádává s připomínkami a kritikou na úrovni. Společně s investory přistoupila k „veřejnosti otevřené“ diskuzi, zda a za jakých okolností celý záměr realizovat.

Po prvních připomínkách už revidovala původní plány, a snížila o 35 % vizuální dopad celého díla. Věže větrných elektráren budou nepatrně nižší, a stát by měly v rozvolněnějších odstupech, ve vzdálenosti 0,8 km.

Celkem pětasedmdesát šestimegawattových větrníků by se mělo vejít na plochu dvanácti akrů, vzdálenou necelou desítku kilometrů od pobřeží. Spojení s pobřežím by měl zajistit síť podmořských kabelů.

EMF odhaduje celkové náklady záměru na 1,8 miliard euro. Pozitivní je, že k „ryze francouzskému“ stavebnímu projektu se mohou vyjadřovat i veteráni – Kanaďané, Američané a Britové.

Společnost EMF v tiskovém prohlášení uveřejnila, že: „Je ochotna respektovat památná místa vylodění, a doufá v zapojení místních iniciativ, tak aby vzpomínka na Den D zůstala stále živá.“ Přesto zatím stojí celý plán na výstavbu velké příbřežní větrné elektrárny vodě.

Sdílet: