Londýnské ulice obsazují jízdní kola

Zdravý pohyb, snadná doprava do zaměstnání, žádné zbytečné čekání v kolonách. Angličané prostě svá kola milují. Zatímco ještě před pár lety se nepovažovalo za vhodné, aby britský gentleman ve městě na bicykl usedl, dnes jsou jízdní kola na londýnských ulicích stále častějším jevem.

Čtvrtina všech dopravních prostředků na londýnských ulicích jsou jízdní kola. Zdroj: archiv autora
Čtvrtina všech dopravních prostředků na londýnských ulicích jsou jízdní kola. Zdroj: archiv autora

Dokazují to i výsledky, nad kterými se mohli pobavit čtenáři časopisu Guardian. Někdo si dal totiž dost práce, a rozhodl se u záznamů z kamer spočítat, kolik jízdních kol projede páteřními úseky městské dopravy v zátěžových hodinách, při ranních cestách do práce a zpět.

Výsledek, uveřejněný ve zprávě Transport for London, je sám o sobě pozoruhodný. tvoří po celém Londýně necelých 25 % všech dopravních prostředků. Jen pro srovnání, v městě kol a – Amsterodamu – je to dnes 60 %.

Kola tedy už nejsou nástrojem podivínů a sportovců, ale stávají se běžně rozšířenými mezi všemi vrstvami londýnského obyvatelstva, od dělníků z doků až po vrcholové manažery.

Jen na rušné ulici Theobalds Road nedaleko Holbornu tvoří jízdní kola 64 % všech dopravních prostředků. Bez kouře, prachu a špíny se tu prohánějí stovky cyklistů, mířících na západ do centra.

Dva kruhové objezdy, označované řidiči-automobilisty za „děsivé“, pojmenované Elephant a Castle jsou na tom ještě lépe. Za jednu hodinu (v čase mezi šestou a osmou ranní) tu prosvištělo v průměru 903 cyklistů.

Tyto objezdy jsou přitom touto dobou značně vytížené, a projet jimi prý připomíná pomalou noční můru. Podobné je to i s mosty přes Temži. Jízdní kola tu tvoří 47 % ze všech spatřitelných jízdních prostředků. Za hodinu tu projede kolem 660 kol.

Andrew Gilligan, londýnský komisař pro cyklistiku, upozorňuje, že město by mělo začít na tento trend hbitě reagovat.

Až dosud se město k cyklistům chovalo spíše zdrženlivě, a bralo je jako okrajovou záležitost,“ říká Gilligan. „Čísla ze zprávy Transport for London ale ukazují, že cyklistika se stává skutečně hromadným způsobem přepravy. A je zapotřebí pro rostoucí počet cyklistů vybudovat potřebnou infrastrukturu i zázemí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *