Kvalita ovzduší v New Yorku je nejlepší za posledních 50 let

Ne každý odcházející starosta může zpětně zhodnotit výsledky své práce jako „výborné“. Starosta New Yorku Michael Bloomberg za sebou však, minimálně na poli životního prostředí a čistoty vzduchu ve městě, zanechal nesmazatelnou stopu. Vzduch nad zimním New Yorkem v roce 2012 byl totiž nejčistší za posledních padesát let.

Naposledy zažili Newyorčané takto čisté ovzduší před padesáti lety na Vánoce. foto: Ed Yourdon, licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Naposledy zažili Newyorčané takto čisté ovzduší před padesáti lety na Vánoce. foto: Ed Yourdon, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Úspěch administrativních opatření, motivačních pobídek a informačních kampaní přinesl za nebývale krátkou dobu mimořádný úspěch. Dlouhodobá iniciativa zaměřená na zvyšování udržitelnosti, nesoucí jméno plaNYC, se ukázala být správným krokem kupředu.

Jeden z bloků iniciativy, program čistého vytápění, se totiž odrazil ve stavu ovzduší nad zimním městem. Ne, že by se zcela zbavilo smogové pokličky, ale měřená hladina oxidu siřičitého poklesla od Bloombergova nástupu do funkce v roce 2007 o 69 %. Množství prachových polétavých částic a popílků se snížila od roku 2008 o třiadvacet procent.

„Když jsem v roce 2007 nastupoval do funkce, vytýčil jsem si cíl,“ řekl v rozhovoru pro žurnál Climate Week starosta Bloomberg. „Učinit New York zdravějším městem, čistým, lepším pro život. Chtěl jsem, aby se naše město stalo nejčistější metropolí ve Spojených státech. A z obdržených výsledků vidím, že se mi to podařilo. Učinili jsme sice první krok, a další budou muset ještě následovat, ale vydali jsme se konečně správným směrem.“

Srovnání statistických ročenek newyorských zdravotnických zařízení přineslo další čísla, podporujících výsledky „zdravého ovzduší nad New Yorkem“. Návštěvnost nemocnic, pokud šlo o chronické dýchací obtíže, poklesla o 2000 lidí.

Zdravější ovzduší prý také zachránilo život 800 lidem (průměrná míra úmrtí, spojených s dýchacími problémy). Méně hospitalizací je podle Bloomberga jen třešničkou na dortu. Zařídit, aby 2700 administrativních a jiných budov přešlo na čistější způsob vytápění, byla prý daleko větší práce.

V současnosti na systémy energeticky efektivního a ekologičtějšího vytápění přechází dalších 2500 budov po celém městě. Systém iniciativy plaNYC odhalil starosta krátce po hurikánu Sandy, a zprvu se zdálo, že nezíská pro jeho realizaci dostatečnou podporu.

Obnova města, spojená s ekologickými opatřeními, však přinesla úspěch, který nemohou popřít ani jeho političtí konkurenti. Výdej 19,5 miliard dolarů z městské kasy totiž směřoval na programy, které místní oceňují.

New York má v současnosti největší funkční systém půjčoven kol v celých USA, rozpracovává techniku „měření spotřeby vody v reálném čase“ a podporuje největší systém městského sběru kompostovatelného odpadu.

Pod hlavičkou plaNYC se také rozjela iniciativa ozeleňování městských střech, zákaz prodeje nákupních plastových tašek a sáčků, a také se pořídily první vozy do flotily newyorských „yellow cab“, městských taxíků, v elektrickém provedení. Bloomberg postavil cyklostezky, parky a pěší zóny. Zakázal také kouření ve veřejněých budovách.

Metro.us

Jeden myslel na “Kvalita ovzduší v New Yorku je nejlepší za posledních 50 let

  • 14. 10. 2013 (9.52)
    Trvalý odkaz

    Mozno uz prisiel cas, ked si ludia zacinaju uvedomovat co sa okolo nas deje a ze pricinou toho v com zijeme sme my sami. Spinu, prach a bordel nam tiez v domoch neurobil E.T a tu necistotu okolo seba sme si spravili tiez my tak je to velmi pozitivne, ze taketo velke mesta uz zacali a malo by to pokracovat kazdym dnom aj dalsich. Mila sprava na zaciatok tyzdna. ;)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *