V Nepálu staví ze sutin nová obydlí

V dubnu tohoto roku byl Nepál zasažen ničivým zemětřesením. Otřesy půdy dosahující 7,8 stupňů Richterovy škály srovnaly se zemí řadu vesnic a měst, způsobily ohromné škody na životech i majetku.

„Jen dostupné stavební materiály: dřevo, sláma, kusy igelitu a spousta stavební suti.“
„Jen dostupné stavební materiály: dřevo, sláma, kusy igelitu a spousta stavební suti.“

Lidé přeživší katastrofu potřebují nejen krátkodobou humanitární pomoc, ale i další cesty řešení svého života do budoucna. S nápadem přispěl i japonský architekt Shigeru Ban.

Japonsko má ostatně se zemětřeseními a přírodními katastrofami více než bohaté zkušenosti. Proto si tu dobře uvědomují, že polní nemocnice, výdejny dek a potravin, či vrtulníkové zásobování pitnou vodou musí dříve či později doplnit obnovování původní infrastruktury.

„Lidé ale musí v první řadě získat nový, byť třeba jen dočasný domov,“ říká architekt Shigeru Ban, laureát prestižní Pritzkerovy ceny. Aby Nepálce nezastihla zima nepřipravené, navrhl jednoduchý konstrukční systém nouzového bydlení, který je zemi v podhůří Himalájí doslova šitý na míru.

Základem tohoto modulárního systému jsou dřevěné rámy o rozměrech 90 x 210 centimetrů, které jsou určeny k naplnění stavební sutí. Dřevo je ve své podstatě univerzální materiál, a jeho dostupnost v Nepálu není v postižených oblastech problematická.

A podobné je to i se sutí, cihlovou drtí, pískem a kusy betonu. Z řady lidských sídel totiž nic jiného nezbylo. Zbytky stojících zdí stejně musí být strženy a suť musí být dříve nebo později odklizena, a díky rámovým deskám navrženým v Japonsku je možné hned je využít jako recyklovaný stavební materiál.

Okna jednotlivých rámů je snadné skládat k sobě, a budovat z nich celé stěny a domy. Strop skládacího systému je pak překryt plastovou fólií, a lomenou střechu. „Nebavíme se tu o bydlení na celý život,“ říká Shigeru Ban, „Ale je to řešení pro tuto a několik následujících zim, aby lidé nezůstali bez střechy nad hlavou.“

První prototypy mají být v nepálských vesnicích vystavěny v průběhu srpna. Podstatné je, že jejich konstrukce i materiál na jejich výstavbu je místně dostupná, a lidé si je mohou postavit sami.

3 komentáře: „V Nepálu staví ze sutin nová obydlí

 • 18. 8. 2015 (16.14)
  Trvalý odkaz

  Proč by to mělo být dočasné řešení? Je to moc hezký domek. Jaká je životnost nevím, ale deset let snad vydrží.

  Reagovat
  • 19. 8. 2015 (8.53)
   Trvalý odkaz

   Dočasné řešení to je, protože to bude z materiálu který degraduje a bude časem pracovat. Chtělo by se říct do příštího zemětřesení, ale to doufám, že nenastane.

   Reagovat
   • 19. 8. 2015 (9.01)
    Trvalý odkaz

    Ta konstrukce mi trochu připomíná staré domy v Němesku nebo na některých místech i u ná a ty vdyžely stovky let, tekže jestli se o to budou starat, tak myslím že by mohly vydržet. Možná by mohly přestát i nějaké t slabší zemětřesení.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *