V Sydney zkouší univerzální informační cedule

Město Los Angeles ročně utratí neuvěřitelných 9,5 milionů dolarů za nové informační cedule a značky. Objížďky, povolená doba stání, náhradní parkoviště. O tom všem je zapotřebí účastníky silničního provozu informovat. V australském Sydney na to jdou jinak.

„Namísto distribuce statisíců značek si v Sydney vystačí jen s jednou.“ Zdroj: cdn3.vox
„Namísto distribuce statisíců značek si v Sydney vystačí jen s jednou.“ Zdroj: cdn3.vox

Jejich univerzální systém elektronické signalizace jako první na světě využívá solární energie v kombinaci s řízením přes centrálu.

Kouzlo spočívá ve zmíněné  univerzálnosti celého systému. Nikoliv desítky různých značek a oznámení, které navíc musí být průběžně obměňovány, ale jen jeden typ informativního značení.

Text na něm, ať už jde o informace o vyhrazené době parkování, objížďce nebo o silniční dani, je vepsán on-line z dopravní centrály, a může být libovolně měněn.

A pochopitelně, to nejlepší na závěr: zařízení elektronické signalizace v Sydney nevyžaduje masivní baterii, protože svou energii získává přímo ze slunce, s využitím malých solárních panelů.

Australská správa silnic a vodních cest (RMS) adoptovala na zkoušku tento model před několika měsíci, a v případě že se osvědčí, zvažuje jeho přenesení i do dalších měst. Elektronické informační cedule využívají technologie E Ink (ne nepodobný vašim e-knihám a chytrým hodinkám) a software slovinské společnosti Visionect.

Ve vzájemné kombinaci tak dopravní značení frčí pod systémem 3G, a je na území města plně ovládatelné z jediné dopravní centrály. Pochopitelně, že díky malé zabudované baterii fungují zařízení i v noci.

Úspory plynoucí z tohoto opatření se mohou zdát minimální, faktem ale zůstává, že v Sydney za jeden rok rozveze RMS na 585 000 informativních značek. Nyní jim postačí distribuovat jen jeden univerzální tip.

V případě, že se situace na vozovce nějak změní – kolony prodlouží, objížďka změní trasu, dojde k dalšímu omezení nosnosti vozidel na upravovaném povrchu – není zapotřebí jezdit s další cedulí, jen přepsat stávající informaci. RMS v Sydney si zatím velmi pochvaluje re-adaptibilitu, flexibilitu a 100 % soběstačnost těchto elektronických značení.

¨

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *