Google má zálusk na geotermální energii
Internetová společnost Google postupně pronikla i do „starých“ odvětví ekonomiky jako je energetika. Dravost a cit pro inovace si však nese s sebou. Aktuálně například investovala do společnost Potter Drilling. Ta vyvíjí nové technologie pro hluboké geotermální vrty. pokračování…
Geotermální energie má potenciál stát se jedním z nejlevněji dostupných typů obnovitelných zdrojů. Jeden z principů získávání energie z hlubin země spočívá v tom, že se do hloubky až několika kilometrů vyvrtá díra. Pevný hornina na dně vrtu popraská a do prasklin se vžene z povrchu voda. Ta se tam ohřeje, přemění na páru a s pomocí dalšího vrtu je odváděna na povrch, kde např. pohání turbíny vyrábějící elektřinu. Může být ale využita také k ohřevu vody pro vytápění.
Související články:
Výše uvedený příklad má však jeden zásadní problém: může v místě vrtu i nedalekém okolí vyvolávat slabá zemětřesení. Tak se tomu stalo u švýcarské Basileje, kde musela být nakonec geotermální elektrárna zastavena. To samé ale platí i pro několik dalších míst po celé zemi. Výhodu mají ty elektrárny, které jsou vzdálené městským centrům – pak se ovšem jen těžko dají využít k ohřevu vody pro vytápění a potýkají se s vyššími náklady na vybudování přenosové sítě.
Přesto je geotermální energie stále velmi slibnou záležitostí. Potvrzuje to i Google, který aktuálně přes svou filantropickou odnož Google.org investoval do společnosti Potter Drilling. Ta vyvíjí zcela nový způsob vrtání hlubokých vrtů.
Zatímco současná technologie vrtání je uzpůsobena pro měkkou horninu, ve které se obvykle nacházejí fosilní paliva, geotermální vrty se potýkají se velmi tvrdou horninou. Společnost Potter Drilling proto přichází s tzv. „štěpením“. To spočívá v tom, že dříve než je hornina navrtána, vhání se na její povrch pod velmi vysokým tlakem horká voda. Ta narušuje strukturu horniny, což následně usnadňuje vrtání.
Související články:
Jedná se o tak slibnou technologii, že do něj investoval jak technologický institut MIT, tak i americké ministerstvo energetiky. Hlavním příslibem je totiž výrazné zlevnění vrtů, což by následně znamenalo i snížení ceny elektřiny z geotermálních elektráren.
Odhaduje se, že jen ve Spojených státech existuje ve výrobě geotermální energie potenciál 100 GW. V současné době je tento typ energie nejvyužívanější na Islandu, kde spolu s vodními elektrárnami zajišťuje většinu elektrické energie.
Žádná energie není obnovitelná – hovoří o tom jasně druhý termodynamický zákon. Sub specie eternitatis ani žádný zdroj(energie) není obnovitelný, ale Země už tu bude jen 4mld let, takže nemusíme myslet až tak dopředu. Pár tisíc let ta geotermálka vydrží… a nebojte se pane Nosále, stejně jako když posvítíte laserem na Měsíc, tak nevybouchne, tak pár pidi vrtíků nezmění magnetické pole Země, nerozštípnou litosf.desku ani nezmění dráhu Zeměkoule. A už vůbec ne v příštích maximalně dvaceti letech, co vám tady zbývají. Užijte je beze strachu z geotermalních vrtů – pěkný den.
Geotermální energie NENÍ OBNOVITELNÁ. Je to tepelná energie získaná jednak během formování zeměkoule při dopadech menších těles z jejich kinetické energie, dále pak dlouhodobým samovolným rozpadem radioaktivních prvků. Teplo získané při formování zeměkoule postupně uniká, země se zevnitř nenávratně ochlazuje a koncentrace radioaktivních prvků, které zemi zevnitř ohřívají a částečně kompenzují úbytek tepla, postupně nenávratně klesá. Hluboké vrty pro čerpání geotermální energie by pouze ubíraly ze zásoby zemského tepla, která je sise obrovská ale nikoli nekonečná. Z hlediska několika lidských generací je to nevzčerpatelná zásoba. Tohle teplo tu je přes 4 miliardy let, jeho přítomnost má spojitost i s vývojem zemského magnetismu, s pohybem litosférických desek i s pohybem samotné zeměkoule. Žádnému z projektů hlubokého vrtání nepřeji úspěch!