Farma poháněná sluncem se vejde do kontejneru

Jeden z problémů rozvojových zemí je rychle rostoucí počet obyvatel a spolu s tím se pojící nedostatek potravy.

Jak velké musí být obdělávané pole, aby celoročně uživilo 150 lidí? Brandi DeCarli a Scott Thompson, zakladatelé společnosti Farm Box tvrdí, že postačí „jen“ dva akry, tedy asi 8084 metrů čtverečních. A přesně na takovou plochu je rozvržen jejich projekt univerzálního farmářského kontejneru pro rozvojové země.

Zemědělství, které se tu tradičně řadí k největším producentům poživatin, je však v těchto zemích značně zaostalé. Jistě, jsou tu i klady: v podmínkách tropické Afriky si na úrodné půdě můžete dovolit dvě až tři sklizně do roka.

Jenže musíte vědět, jak správně postupovat, abyste dosáhli maximálního výnosu z obdělávané plochy, a přitom se vyvarovali přetěžování půdy. Na těchto principech pak celý koncept Farm Box staví.

Dává totiž lidem ve zmíněných zemích možnost, aby se dokázali s využitím těch nejmodernějších a přitom udržitelných postupů uživili sami. Farm Box je po všech stránkách kompaktní řešení.

Vejde se totiž do jednoho přepravního kontejneru, a na místo užití může být klidně dopraven i letecky.

Pracovat s ním tedy mohou i lidé z izolovaných komunit na nepřístupných lokalitách. A co bude následovat, když se tedy kontejner dopraví na to správné místo? Rozloží se do pěstitelské stanice.

Ta už od začátku obsahuje všechny potřebné komponenty. Nářadí, střešní solární elektrárnu, větrnou elektrárnu, vodní pumpu, generátor, materiál pro stavbu skleníku i rozvodný systém závlahy.

Celý proces sestavení vyčtete z manuálu, a stačí postupovat krok za krokem, od startu až ke sklizni úrody. Nemusíte mít ani dosavadní zahradnické zkušenosti, Farm Box totiž bude většinu práce dělat za vás.

Snahou tvůrců totiž bylo nejen přinést univerzální pěstební systém, ale také ušetřit lidem práci. Na poli nemusí trávit celé dny, jako spíše hodiny.

Po zapojení 3 kW elektrárny začne vodní pumpa táhnout vodu: nejprve do skleníku, ve kterém rychle odrůstají sazeničky. Ty pak musí zemědělci přesadit na pole. Uvnitř skleníku i na poli se o jejich závlahu postarají kapkovače a aerosolové ostřikovače.

To proto, aby byla spotřeba vody minimalizována. Celý provoz je do značné míry automatizovaný, a systém váš může varovat před přítomností škůdců nebo tím, že v některých místech dochází k přerůstání nebo přesychání.

Jinak je provoz spíše organický, hnojiva a urychlovače tu nečekejte. Jde o to zachovat půdu pokud možno netknutou.

Výrobní náklady na jeden kompletně vybavený Farm Box se blíží částce 50 000 dolarů. To sice není málo, ale cena je plně vyvážena tím, že 150 jiným lidem možnost vypěstovat si jídlo samo.

S jedním „balením“ by tak vystačila jedna celá vesnice. K základnímu vybavení kontejneru je možné časem přistavět i další boxy. Například s čističkou vody, nebo s chladicím zařízením.

I jejich provoz je plně kryt z obnovitelné energie. A v konečném důsledku se celý tento box projeví zásadním zlepšením kvality života lidí.

Farm Box byl prozatím otestován na farmě Shona, na kraji Sonomské pouště v Kalifornii. Úspěch a výkon celého zařízení prý byla velmi překvapivá.

Nyní se čeká, jak se k návrhu na dodávku Farm Box postaví neziskové organizace, které se snaží zlepšovat životní podmínky lidí v Afghánistánu, Bhutánu, Nepálu a Etiopii. Současné nastavení Farm Box by totiž právě v těchto zemích dosáhlo nejlepšího výkonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *