Moderní farmářka má nejzelenější byt v celém New Yorku

Americký web Modern Farmer na svých stránkách mimo jiné zachycuje nejrůznější alternativní přístupy k zemědělství. Za dobu své existence už zmapoval dlouhou řadu osudů lidí, kteří se v městském prostředí snaží o pěstování ovoce a zeleniny.

„Život v New Yorku by si bez uklidňující zeleně nedokázala Summer Rayne Oaksová vůbec představit.“ Zdroj: Modern Farmer
„Život v New Yorku by si bez uklidňující zeleně nedokázala Summer Rayne Oaksová vůbec představit.“ Zdroj: Modern Farmer

Návštěva redaktorů u slečny Summer Rayne Oaks v jejím newyorském apartmánu na ně ale hluboce zapůsobila. Celý byt je totiž jednou velkou zahradou. Máte v květináči kaktusy, nebo pěstujete v truhlíku na okně bylinky?

Kolik těchto nádob na rostliny asi můžete doma mít? Rayne Oaksová jich totiž bude mít pravděpodobně víc. Ve svém bytě obhospodařuje na 500 květináčů a vegetace je tu prakticky na každém kroku. Nikdy přitom nepřemýšlela nad tím, že pokoje jejího apartmánu připomínají spíše botanickou zahradu a skleník, než obytné místnosti.

„Myslím, že to je vlastně jediný způsob, díky kterému jsem byla schopná přežít ve městě, jako je New York,“ přiznává Oaksová. Původně totiž pochází z Pensylvánie, a dosavadní život prožila na malé zemědělské farmě. Venkov a všudypřítomná zeleň jí prostě chyběla.

V New Yorku se věnuje vysokoškolskému studiu životního prostředí a píše také populárně-naučné články a blogy o alternativním životním stylu. Skutečně si to užívá. Za dobu jedenácti let, kdy se přestěhovala do bytu v brooklynském Williamsburgu, nashromáždila „nevědomky“ skutečně nevšední množství vegetace.

Nechybí tu vertikální ozeleněná stěna s kapkovacím systémem, vyrobená ze zavařovaček, okenní pěstírna bylinek i regulérní zeleninové truhlíkové záhonky. Narazíte tu na rostliny okrasné, tak i konzumní. A nechybí ani exotika, třeba ananas nebo karí lístky (Murraya koenigii).

Zajistit holou existenci rostlinám v městském bytě není nic snadného. Nedostatek místa, půdy a hlavně slunečního světla je neustálý problém, limitující růst domácí zahrady. „Mám štěstí, že mám okna vedoucí na sever i na jih, takže můžu květiny v průběhu dne přesouvat,“ říká Oaksová.

O výrobu kvalitního substrátu se stará domácí vermikompost, doplňkové světlo zajišťují LED lampy a podporu růstu dodává zavodňovací systém vedení některými květináči. V kuchyni se široce rozpínají filodendrony, koupelna zase patří sukulentům.

„Myslím, že úplně nejšťastnější bych byla, kdybych si tu mohla vytvořit malou farmu. Ale to se asi budu muset přestěhovat, myslím, že majitel domu by nebyl rád, kdybych si sem posadila včelí úl nebo začala chovat slepice.“

4 komentáře: „Moderní farmářka má nejzelenější byt v celém New Yorku

  • 30. 6. 2024 (20.36)
    Trvalý odkaz

    Já bych si asi nedokázala představit v takovém městě bydlet. Jsem prostě zvyklá na domek se zahradou a něco takového by mi prostě nevyhovovalo. Mít zahradu, kde si člověk může sednout a relaxovat je fakt super. Já chci přes léto na zahradě trávit většinu volného času. Máme tam teď parádní posezení, jen to chce ještě nějaký lepší stůl. Hodně se mi ale líbí jeden, který mají tady – https://www.avenberg.cz/k109-zahrada-zahradni-nabytek-kresla-lavice-a-stoly

    Reagovat
  • 13. 8. 2016 (10.36)
    Trvalý odkaz

    Zajímalo by mne jak slečna bojuje s vlhkostí, spotřeba vody musí být nemalá a tomu bude odpovídat i vlhkost v bytě.

    Reagovat
  • 11. 8. 2016 (12.26)
    Trvalý odkaz

    „…majitel domu by nebyl rád, kdybych si sem posadila včelí úl nebo začala chovat slepice.“ Tak bývávaly doby, kdy lidé v NY chovali v bytech i prasata. Otázka je, zda je majitel tak hodně RETRO :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *