Pomozte mapovat černé skládky online

Podzim je ročním obdobím, kdy opadané stromy a keře začínají odhalovat rozšířený nešvar. Není jím slovíčko „prcat“, nýbrž černé skládky nejen v přírodě, ale i přímo ve městech a obcích. Pokud na takovou skládku narazíte, můžete si buď jen zanadávat, nebo můžete přiložit ruku k dílu. Stačí vzít chytrý mobilní telefon, skládku zdokumentovat a obratem nahrát na web ZmapujTo.cz.

Pomozte i vy hledat, a tím likvidovat, černé skládky! Jednoduše pomocí mobilní webové aplikace ZmapujTo.cz. foto: Zmapujto.cz
Pomozte i vy hledat, a tím likvidovat, černé skládky! Jednoduše pomocí mobilní webové aplikace ZmapujTo.cz. foto: Zmapujto.cz

Rozmanitost černých skládek je obrovská. Někde mají podobu několika pytlů pohozených v příkopě, jinde jde skoro o kompletní vyhozené vybavení domácnosti včetně neodmyslitelného autovraku, v nejhorším případě pak skládky mohou obsahovat i nebezpečné průmyslové odpady.

Jak skládky mapovat

“Postup pro ohlášení skládky je jednoduchý – každý, kdo ji najde a má po ruce chytrý telefon, si může za pár vteřin zdarma stáhnout aplikaci TrashOut. S její pomocí pak do interaktivní mapy označí, kdy, kde a jak velkou skládku našel” sdělil nám jeden z autorů projektu Miroslav Kubásek.

“Každé hlášení obsahuje GPS polohu, fotografie, velikost a typy odpadů nelegální skládky, případně může obsahovat volitelný komentář. Záznam se do dvou hodin zobrazí v  interaktivní mapě na webu ZmapujTo. Mobilní aplikace TrashOut je dostupná pro platformy Android, iPhone a Windows Phone, v brzké době bude rozšířena i na další platformy.”

Spolupráce s městy a obcemi

Aby nebyl projekt jen bezzubou černou listinou, ale měl možnost s likvidací skládek skutečně pomoci, nabízí autoři službu pro města a obce, která kromě okamžité informace, že na území obce byla nahlášena nelegální skládka, kterou je třeba zlikvidovat, umožňuje úřadu na svůj web umístit i statistiku, která v reálném čase zobrazí počty nahlášených a vyčištěných skládek.

A takhle zatím vypadá mapa černých skládek České republiky, stav k 1.11.2012
A takhle zatím vypadá mapa černých skládek České republiky, stav k 1.11.2012

Nový Lískovec je pilotní brněnskou městskou částí, která internetový projekt testuje. „Zatím se teprve dolaďuje, jak by měl systém fungovat,“ dodává referent pro životní prostředí Michal Šípek, „v našem okolí je ale nahlášeno několik skládek. Budou-li lidé aktivní, budeme o skládkách dřív vědět a můžeme zamezit jejich rozrůstání,“ podtrhl Šípek, „do budoucna budeme chtít uvádět také informace, jak se skládka odstranila a kolik to stálo peněz.“

“Včasné odhalení černé skládky je důležité zejména proto, že z nezabezpečené černé skládky mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. Podle druhu materiálu může hrozit i nebezpečí vznícení a následného požáru, nemluvě o ohrožení bezpečnosti a zdraví Vašich dětí či zvířat”, vysvětlil nám odborník na problematiku odpadů Aristid Franc.


Nahlédněte do mapy skládek


Místem, kde můžete získat vice informací o problematice černých skládek v ČR je webová stránka www.Zmapujto.cz. Zde si například na přehledné mapě můžete prohlédnout, zda se nelegální skládka nenachází i ve Vašem okolí, součástí je mimo jiné integrovaná katastrální mapa, kde si uživatelé mohou zjistit údaje o vlastníkovi parcely, na které se černá skládka nachází.


“Pokud Vám výskyt černých skládek není lhostejný a chcete přispět k čistotě naší přírody a prostředí v němž žijeme, neváhejte a mobilní aplikaci TrashOut si zdarma nainstalujte”, apeluje spoluautor projektu Miroslav Kubásek . “Nikdy totiž nevíte, kdy a kde na černou skládku narazíte…”

tisková zpráva

3 komentáře: „Pomozte mapovat černé skládky online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *