Praktický tip: zahrada v kapsáři

Rádi byste zahrádku, nebo aspoň kousek zeleně, ale prostorové dispozice vašeho obydlí nic takového neumožňují? Možná naleznete inspiraci v modelu „nástěnné zahrady“, kterou vyrábí firma Norcross z Georgie v USA. V jednoduchosti je totiž nečekaná síla, a chytře vyrobený kapsář na květiny může krásně sedět i tam, kde není moc místa.

Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls
Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls

Zelené stěny jsou úchvatné. Oživí prostor, pročistí vzduch a dodají dříve netušenou estetickou hodnotu všedním místům. Závěsný model je navíc praktický všude tam, kde zápasíte s nedostatkem prostoru, ať už je to na balkóně nebo na nevyužívané stěně garáže.

Výrobek firmy Norcross je ruční prací, „utkanou“ z plastových vláken recyklovaných PET flašek. Vlákna jsou netoxická, nereaktivní, s neutrálním pH. Vytvářejí kapsy o rozměrech 15 x 25 centimetrů, do kterých je možné vkládat substrát.

Síť vláken přitom není přehuštěná a umožňuje další prorůstání a rozrůstání kořenového systému. To mimochodem oceníte i při zalívání, kdy voda z horních etáží prokapává a osvěžuje rostliny i cestou. Kdo chce šetřit vodou, může využít i automatizovaný rozvodný systém, který v odměřených časových intervalech dávkuje zálivku do jednotlivých kapes.

Výhodou celého zeleného kapsáře je jednak jeho modulární povaha – můžete si jej přeskládat a sestavit podle vlastních představ, a také to, že jeho využití není omezeno jen na exteriér.

Pochopitelně, že umístění a světelné podmínky ovlivňují to, jaké složení rostlin hodláte do kapsáře osadit. Vlhká a stinná místa umožňují růst kadeřavým kapradinám, výslunná místa na exponovaných stěnách zase nahrávají rozchodníkům, tlusticím a sukulentům. Je to jen na vás.

Trehugger.com
Sdílet: