Londýn má další vertikální zahradu

Londýn se může pyšnit další vertikální zahradou. Tentokrát se pestré obrazce a vzory tvarované květinami odolnými vůči městskému prostředí objevily na stěnách zdí, naproti železničnímu terminálu Eurostar ve čtvrti St. Pancras. Město se před evidentně usilovně snaží halit se do „zeleného hávu“.

Společnost Biotecture se specializuje na realizace vertikálních zahrad po celém Londýně, foto: Biotecture
Společnost Biotecture se specializuje na realizace vertikálních zahrad po celém Londýně, foto: Biotecture

Ozelenění blízkého okolí zastávky mezinárodní tratě má na svědomí firma Biotecture, která zde realizovala ozelenění dvou protihlukových stěn poblíž bývalé . Společnost je známým realizátorem LEED projektů budov v londýnské City. O chystaném díle se již dlouhou dobu uvažovalo, protože zdejší šedivé stěny se nelíbili ani místním, ani radním.

Stěny byly osazeny pěticí pásů rostlin, jež se prolínají v křivkách zelených ornamentů, přičemž každá z rostlin má trochu jinou dobu kvetení. V praxi to znamená, že během celé vegetační sezóny budou stěny svými květy vždy rozjasňovat tváře kolemjdoucích. A jaký technický postup při ozeleňování zahradníci z Biotecture zvolili?

Zdi byly nejprve pokryty izolační folií, na kterou byl uchycen drenážní systém. Poté byla přimontována nosná konstrukce, do které bylo zapracováno růstové médium, spolu s rozvodem zavlažovacího systému.

Po překrytí vrstvou tkaniny už jen zahradníci nasadili jednotlivé trsy květin. Teď už stačí jen jednou denně zelenou zeď zalévat. Díky důmyslnému rozvodu závlahy ale spotřebuje jen jeden litr za den.

Jeden myslel na “Londýn má další vertikální zahradu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *