Eco Pak – dům postavený kolem lodního kontejneru

O kontejnerových bytech se na našem webu už několikrát psalo. Myšlenka na skladné a transportovatelné obydlí nedává nepokojným architektům a vynálezcům stále spát. Matthew Coates, vedoucí společnosti Coates Design Architects, spolu s inženýrem Jamesem Greenem, který se dosud věnoval mechanice letadel, a alternativní bydlení bral spíše jako badatelský koníček, společně vytvořili skutečně „instantní“ obydlí. Jmenuje se přiléhavě „Eco Pak“.

Domov, který vám přijde poštou. Zdroj: Ecopak.com
Domov, který vám přijde poštou. Zdroj: Ecopak.com

Jejich složený obytný dům se vejde celý jednoho kontejneru. Ten navíc posléze zůstává strukturální součástí celé budovy. Právě to je jeden z inovativních prvků tohoto řešení a podle obou návrhářů ze Seattlu znamená další krok kupředu.

Kontejner, ve kterém vám byly součástky skládacího domu doručeny, totiž nemusíte odesílat nazpět. Tím se snižuje uhlíková stopa celé přepravy na polovinu.

Modulární skládací dům Eco-Pak si dokáže sestavit každý zkušenější kutil, foto: Coates Design
Modulární skládací dům Eco-Pak si dokáže sestavit každý zkušenější kutil, foto: Coates Design

Green se momentálně stal držitelem amerického patentu na „kontejnerované bydlení“ a usiluje i o získání mezinárodního. Jedno „balení“ Eco Pak obsahuje všechny díly odslehčené kovové konstrukce a součástky potřebné pro vybudování vzhledného obydlí, ve kterém není kontejner ani příliš patrný.

Vyrábět se od roku 2013 bude v několika variantách: jako „záchranné a náhradní“ bydlení při katastrofách, chatové verzi „odstřižené od sítě“, levné a finančně dostupné, a také v luxusní verzi.

Coats k tomu dodává: „Kontejnerové bydlení už tu bylo, ale skutečně jen pro skalní nadšence. Takové klaustrofobické prostory nevyhovovaly naší představě o moderním a ekologickém obydlí. Rozhodli jsme se proto prostor kontejneru naplnit před-hotovenými díly, které si na místě doručení smontujete, a kolem jednoduchého transportního boxu snadno „nafouknete“ celý dům.“

Jeden myslel na “Eco Pak – dům postavený kolem lodního kontejneru

  • 22. 6. 2012 (23.10)
    Trvalý odkaz

    co je natom eko? krom toho že nemusis vracet kontejner ..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *