Praktický tip: zahrada v kapsáři

Rádi byste zahrádku, nebo aspoň kousek zeleně, ale prostorové dispozice vašeho obydlí nic takového neumožňují? Možná naleznete inspiraci v modelu „nástěnné zahrady“, kterou vyrábí firma Norcross z Georgie v USA. V jednoduchosti je totiž nečekaná síla, a chytře vyrobený kapsář na květiny může krásně sedět i tam, kde není moc místa.

Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls
Vertikální pruh zeleně, nebo celostěnný vodopád listů? Vybrat si můžete sami. foto: © Plants on Walls

Zelené stěny jsou úchvatné. Oživí prostor, pročistí vzduch a dodají dříve netušenou estetickou hodnotu všedním místům. Závěsný model je navíc praktický všude tam, kde zápasíte s nedostatkem prostoru, ať už je to na balkóně nebo na nevyužívané stěně garáže.

Výrobek firmy Norcross je ruční prací, „utkanou“ z plastových vláken recyklovaných PET flašek. Vlákna jsou netoxická, nereaktivní, s neutrálním pH. Vytvářejí kapsy o rozměrech 15 x 25 centimetrů, do kterých je možné vkládat substrát.

Síť vláken přitom není přehuštěná a umožňuje další prorůstání a rozrůstání kořenového systému. To mimochodem oceníte i při zalívání, kdy voda z horních etáží prokapává a osvěžuje rostliny i cestou. Kdo chce šetřit vodou, může využít i automatizovaný rozvodný systém, který v odměřených časových intervalech dávkuje zálivku do jednotlivých kapes.

Výhodou celého zeleného kapsáře je jednak jeho modulární povaha – můžete si jej přeskládat a sestavit podle vlastních představ, a také to, že jeho využití není omezeno jen na exteriér.

Pochopitelně, že umístění a světelné podmínky ovlivňují to, jaké složení rostlin hodláte do kapsáře osadit. Vlhká a stinná místa umožňují růst kadeřavým kapradinám, výslunná místa na exponovaných stěnách zase nahrávají rozchodníkům, tlusticím a sukulentům. Je to jen na vás.

Trehugger.com

3 komentáře: „Praktický tip: zahrada v kapsáři

 • 23. 4. 2024 (13.19)
  Trvalý odkaz

  Když má člověk málo místa, tak asi ano. Nebo třeba někam na balkon. Jinak raději firmu na výkopové a zemní práce jako je třeba tato https://www.hromoelektro.cz/vykopove-a-zemni-prace/ a udělat si to pořádně a podle svého. :) Tyhle věci jsou fajn, jak říkám, ale prostě to nemá s klasickou zahradou nic moc společného. Leda že byste se spokojili třeba s bazalkou a nějakou další bylinkou.

  Reagovat
 • 27. 2. 2017 (3.22)
  Trvalý odkaz

  He estado repasando tus últimas entradas, las dedicadas a la Navidad y es que me gustan todas. Este año quiero decorar mi casa de forma especial y cambiar un poco algunos objetos que tengo hace años pero tanta diversidad, y todo tan bonito… cada día cambio de idea y ya no me queda mucho tiempo para derovir…vildecé a echar un vistazo a tus lindas fotos!!!Saludos!!

  Reagovat
 • 19. 9. 2013 (12.00)
  Trvalý odkaz

  No tak tohle mi přijde slušně ujetý. Chudáci kytky. Myslím, že nejlíp jim je na zahradě nebo v truhlíkách. A i ty už dneska vypadají slušně, my s ženou máme rádi dřevo, tak jsme si obložili parapety těmahle truhlíkamahttp://www.vladeko.cz/kvetinove-truhliky/truhliky-na-terasy. Pro kytky rozhodně pohodlnější

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *