Vědci našli nekonečný zdroj pitné vody pro pouště

Kalifornská univerzita v Berkeley a společnost VICI-Labs přichází s nečekaně jednoduchým modelem zařízení, které na osvědčeném principu kondenzace vodních par dokáže získávat pitnou vodu ve vyprahlých oblastech.

„Osvědčený a fungující princip kondenzace vodních par, obohacený o chytrý design.“  Zdroj: WaterSeer.org
„Osvědčený a fungující princip kondenzace vodních par, obohacený o chytrý design.“
Zdroj: WaterSeer.org

Pokročilý design zařízení pojmenovaného Water Seer se podepisuje na nečekané výkonnosti celé sestavy. Tvarovaný pylon, který může zdálky díky svému rozšířenému konci siluetou připomínat houbu, je částečně zasazen do země.

Hloubka zasazení se odvíjí jak od lokální klimatických podmínek, tak i velikosti Water Seer, v průměru se ale počítá se zhruba metrovým výkopem. Ten stabilizuje „houbu“ v zemi.

Rozšířená nadzemní část „klobouku“ obsahuje vertikální větrnou turbínu. V tomto případě ale není primárně určena pro výrobu energie. Je to sběrné zařízení, které vysává vlhkost ze vzduchu.

Vodní páry pak postupně kondenzují v kovové trubici, vedoucí pod zem. Právě rozdíl teplot na povrchu a pod zemí slouží jako zásadní část celého principu. A teď to nejlepší: výkon jedné takové jednotky, měřený v litrech čisté vody, se blíží třiceti litrům za den.

Může za to právě propracovaný design zařízení, který zamezuje ztrátám vody i sekundárnímu znečištění kapaliny. To vše je samozřejmě dostupné v několika velikostních provedeních, v závislosti na podmínkách v konkrétní lokalitě. Mezi teoreticky poruchové části se řadí jen listy rotoru, nebo vnitřní kondenzační trubice. Obě jsou snadno vyměnitelné a nahraditelné.

Od samotné instalace tak může Water Seer běžet bez ustání dnem i nocí, a zásobovat čistou vodou široké okolí. K provozu nepotřebuje žádnou energii navíc ani neprodukuje emise.

„Je to první krok k udržitelnému a nekonečnému zásobování pitnou vodou ve všech oblastech světa, kde není této životodárné tekutiny dostatek,“ píší v tiskovém prohlášení výrobci Water Seer. „Na světě existuje přes 2,3 milionu potenciálních klientů, kteří žijí v místech bez dostupné vody, že by o naše zařízení nebyl zájem, se nebojíme.“

WaterSeer.org
Sdílet: