Vědci našli nekonečný zdroj pitné vody pro pouště

Kalifornská univerzita v Berkeley a společnost VICI-Labs přichází s nečekaně jednoduchým modelem zařízení, které na osvědčeném principu kondenzace vodních par dokáže získávat pitnou vodu ve vyprahlých oblastech.

„Osvědčený a fungující princip kondenzace vodních par, obohacený o chytrý design.“ Zdroj: WaterSeer.org
„Osvědčený a fungující princip kondenzace vodních par, obohacený o chytrý design.“
Zdroj: WaterSeer.org

Pokročilý design zařízení pojmenovaného Water Seer se podepisuje na nečekané výkonnosti celé sestavy. Tvarovaný pylon, který může zdálky díky svému rozšířenému konci siluetou připomínat houbu, je částečně zasazen do země.

Hloubka zasazení se odvíjí jak od lokální klimatických podmínek, tak i velikosti Water Seer, v průměru se ale počítá se zhruba metrovým výkopem. Ten stabilizuje „houbu“ v zemi.

Rozšířená nadzemní část „klobouku“ obsahuje vertikální větrnou turbínu. V tomto případě ale není primárně určena pro výrobu energie. Je to sběrné zařízení, které vysává vlhkost ze vzduchu.

Vodní páry pak postupně kondenzují v kovové trubici, vedoucí pod zem. Právě rozdíl teplot na povrchu a pod zemí slouží jako zásadní část celého principu. A teď to nejlepší: výkon jedné takové jednotky, měřený v litrech čisté vody, se blíží třiceti litrům za den.

Může za to právě propracovaný design zařízení, který zamezuje ztrátám vody i sekundárnímu znečištění kapaliny. To vše je samozřejmě dostupné v několika velikostních provedeních, v závislosti na podmínkách v konkrétní lokalitě. Mezi teoreticky poruchové části se řadí jen listy rotoru, nebo vnitřní kondenzační trubice. Obě jsou snadno vyměnitelné a nahraditelné.

Od samotné instalace tak může Water Seer běžet bez ustání dnem i nocí, a zásobovat čistou vodou široké okolí. K provozu nepotřebuje žádnou energii navíc ani neprodukuje emise.

„Je to první krok k udržitelnému a nekonečnému zásobování pitnou vodou ve všech oblastech světa, kde není této životodárné tekutiny dostatek,“ píší v tiskovém prohlášení výrobci Water Seer. „Na světě existuje přes 2,3 milionu potenciálních klientů, kteří žijí v místech bez dostupné vody, že by o naše zařízení nebyl zájem, se nebojíme.“

WaterSeer.org

14 komentářů: „Vědci našli nekonečný zdroj pitné vody pro pouště

 • 27. 11. 2016 (5.45)
  Trvalý odkaz

  Každé řešení je dobré,ale musí být zájem v mém
  případě se OSN zachovala negativně bohu žel,otázka
  má cenu myslet a najít řešení?

  Reagovat
 • 26. 10. 2016 (18.55)
  Trvalý odkaz

  Vždy, když vidím super promakanou vizualizaci a nikoliv reálné záběry z minimálně dvouletého provozu, musím se blahosklonně, ale bez povýšenosti usmívat. Realita je krutá, a takové zařízení je nejprve nutné necht projít ohněm reálného provozu. Co se ve výsledku bude dít dole v nádržce s vodou je nepředvídatelné. Vzpomínám si, že už jsem podobný nápad viděl několikrát, ale ani jednou se nedostal do produkční fáze.

  Reagovat
 • 18. 10. 2016 (19.15)
  Trvalý odkaz

  Napadá mě připomínka: Ano, můžu takovým způsobem brát vodu ze vzduchu, jak ale zařídím, že bude stále, co brát? Jinak řečeno, tohle opravdu není nevyčerpatelné..

  Reagovat
  • 18. 10. 2016 (22.08)
   Trvalý odkaz

   Bude záležet na tom kde to bude, budeme-li se bavit o pobřežních lokalitách, tak tam se vodou z klimačky zalévají truhlíky. Jednak toto bude relativně malá spotřeba, pokud se bude jednat o pár „hub“ na vesnici a ne o velkosušičkách.

   Pokud budeme při pobřeží, pak se bude ztracená vlhkost obnovovat z oceánu. Menší vlhkost povede k vyššímu výparu, teoreticky, stejna jako při sušení prádla. Dále s vysokou pravděpodobnosí někde poblíž dode k výparu, ale pokud tomu tak nebude, mohlo by opravdu docházet k vyčerpání zásob vody, ale to bude všechno záviset na tom jak moc a kde se budou používat.

   Reagovat
   • 30. 10. 2016 (12.55)
    Trvalý odkaz

    Vy jste asi ve fyzice ve škole nebyl moc dobrý, protože by jste jinak věděl že množství vody ve vzduchu je úměrné jeho teplotě – čím vyšší teplota, tím vyšší obsah vody. A na tom je založen ten koloběh vody, víte? Tak zpět do učebnic ZŠ.

    Reagovat
 • 18. 10. 2016 (17.55)
  Trvalý odkaz

  Jem malý ventilátor u digestoře dá 300-500l za minutu,tak předpokládám,že tam bude menší převod.Vše co to vyprodukuje,bude daleko čiščí než co tam do ted pijou.

  Reagovat
  • 19. 10. 2016 (5.42)
   Trvalý odkaz

   Vase digestor vyprodukuje 300-500 litru VODY za minutu? To byste jim nejspis mel poradit…

   Reagovat
 • 18. 10. 2016 (16.28)
  Trvalý odkaz

  Bude se pít vlastně destilovaná voda. Je to tak?

  Reagovat
 • 18. 10. 2016 (12.39)
  Trvalý odkaz

  Tady mi něco nehraje, ale chápu že to může být tím že je to novinka a sami neřekli vše.

  První je to že se nikde nepíše o kompresoru, ventilátoru nebo podobném zařízení, které bude hnát vzduch dolů. Při 30l se bavíme o nějakých 30m3/den, minimálně, nucený oběh musí být!

  Při těchto malých zařízeních se bavíme o ničem, ale opravdu masivní nasazení by mohlo změnit teploty v podzemí, tedy pro masivní průmyslové nasazení to nebude.

  Celkem rychle může dojít do situace že na 1 člověka bude muset být jedna tato věc, to bude možná již problém.

  Neumím si představit jak zajistí čistotu vody, to budou muset filtrovat vzduch před vstupem do zařízení.

  Každopádně to ale je dobrý nápad jak zajistit vodu, ovšem zajímavější by bylo kdyby takováto zařízení byla sto vytvořit autonomně malé oázy, opravdu miniaturní, ale s postupem času by mohlo dojít k pozitivním důsledkům.

  Reagovat
   • 18. 10. 2016 (17.12)
    Trvalý odkaz

    Z 30 m3 vzduchu vykondenzuje 30 litru vody.
    Premyslejte nez pisete a jeste poucujete.

    Reagovat
   • 18. 10. 2016 (17.35)
    Trvalý odkaz

    Vzduch má určitou schopnost pojmout páry vody, alkoholu, benzínu… Těch je v jednom metru krychlovém poměrně málo. A ano spletl jsem se ve výpočtu, v 1m3 je méně než jsem prvně hádal, tekže ne 30, ale 3000m3/den (z 1m3 by snad šlo získat 10g vody)

    Reagovat
  • 18. 10. 2016 (23.01)
   Trvalý odkaz

   Chápu-li správně ten relativně omezený popis v článku + nákres, tak vertikální turbína (poháněná větrem) bude sama směřovat vzduch do trubice.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *