Indické přístavy přechází na solární energii

Indické Ministerstvo lodní přepravy přistoupilo na plán solarizace provozu dvanácti největších Indií provozovaných přístavů. Dohromady byla přislíbena instalace 82,64 MW v rámci série projektů pro jednotlivé přístavní správy.

„Peníze na financování projektů energetické efektivity a obnovitelných zdrojů momentálně Indie má, tak proč je nevyužít.“ Zdroj:
„Peníze na financování projektů energetické efektivity a obnovitelných zdrojů momentálně Indie má, tak proč je nevyužít.“ Zdroj:

Plán v této podobě již schválil i indický parlament, a byl tisku oficiálně představen ministrem Ponem Radhakrishamem. Osmdesát megawatt instalací sice není v měřítku Indií realizovaných projektů zrovna výrazné číslo, jde však o signál důležité změny.

Indická lodní zámořská přeprava je bezpochyby jedním z nejvýraznějších znečišťovatelů, a zatímco na souši jdou změny k lepšímu vidět, lodě jakoby stály stranou těchto plánů. Snaha alespoň částečně ozelenit provoz lodní přepravy je tak vnímána jako zásadní počin.

S realizací dílčích projektů se už v rámci iniciativy Green Port započalo ve Vizagu, Bombaji, Chennai, Kalkatatě a Novém Mangalore. Poslední jmenovaný přístav už v rámci dřívější snahy disponoval kapacitou 6,84 MW, ale nyní ji do konce roku zvýší na 16 MW.

Původní inspirace solarizace námořní přepravy (alespoň na úrovni přístavů) vychází ze Singapuru. Tamní přístav Jurong, ve spolupráci se společností Sunseap Leasing osadil střechy skladišť solárními panely, které dohromady poskytují 9,5 MW, a tím prakticky kryjí spotřebu provozu celého zařízení. Přenést něco takového na dvanáct největších indických přístavů znamená nejen ušetřit, ale i vydělat.

Uvnitř indické vlády začalo po ohlášení záměru docházet k zajímavé situaci: řada odvětví průmyslu a přepravy by si zasloužila modernizaci, ale vláda disponuje jen omezenými fondy. Na projekty ekologizace energetických zdrojů ale peníze ve státní pokladně evidentně jsou. A jednotliví ministři Indie si to dobře uvědomují.

Záhy poté, co Radhakrisham oznámil přípravu instalace solárních panelů, se přihlásilo i Ministerstvo veřejné přepravy s tím, že by pro 143 místních letišť vytvořilo solární kapacitu 148 MW. Možné je, že se brzy s podobným návrhem přihlásí i další ministerstva.

3 komentáře: „Indické přístavy přechází na solární energii

 • 23. 5. 2024 (10.09)
  Trvalý odkaz

  Já cením každý zájem na tom, aby se dělal svět přepravy lepší. Ale na druhou stranu… tohle je taková kapka v moři. Co se tím změní? Možná tak to, že ušetří firmy, které provozují ty přístavy na energiích. Co se ekologie týče, tak je mnohem důležitější osvěta ohledně eko balení produktů. Ostatně stejně tak důležitá je osvěta i v rámci toho, že nechat si poslat něco přes půl světa není zrovna žádná výhra pro nikoho.

  Reagovat
 • 17. 10. 2016 (18.04)
  Trvalý odkaz

  Vzhledem k vysokému znečištění ovzduší ve městech, ale vlastně i v celé Indii, je každá taková iniciativa velmi užitečná. Hodně by pomohly elektrické rikši a motorky, ale cena by musela být srovnatelná s motorovou variantou.

  Reagovat
  • 18. 10. 2016 (22.25)
   Trvalý odkaz

   Kdesi se už dělají.

   Myslím že by více pomohlo v případě Indie a pod konečně dokončit elektrifikaci na nějaké slušné úrovni. Možná podniknout kroky k zadržení vody a pod.

   Myslím že místa pro MVE a pod mají dost a dost. Toto je samozřejmě dobrý projekt, jen je otázka nakolik opravdu pomůže, pokud nemají baterie pak je to řešení jen na den.

   Z celkového hlediska, pokud by se podařilo srazit denní spotřebu proudu z parních elektráren na to co se spotřebovává v noci, v kterékoliv zemi na světě, je to obrovský krok, protože to znamená zajímavou úsporu.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *