Koncentrační fotovoltaika nabízí účinnost solárních panelů až 33,9 %

Technologie solárních elektráren se v posledním desetiletí vyvíjí extrémním tempem. Existuje řada různých způsobů jak energii slunce přeměnit na elektřinu. Jednou z nich jsou termální koncentrační solární elektrárny – ty s pomocí zrcadel ohřívají vodu, která pohání turbínu. Druhým typem koncentračních solárních elektráren jsou fotovoltaické – ty využívají koncentrace světla na malé, vysoce účinné solární články.

Koncentrační fotovoltaika, solární panel Semprius, foto: Semprius
Koncentrační fotovoltaika, solární panel Semprius, foto: Semprius

Jednou z firem, které se koncentrační fotovoltaikou zabývají, je i Semprius. Podíl 16 % drží v téhle společnosti také evropský strojírenský gigant Siemens.

Výhodou koncentrační fotovoltaiky je mnohem menší náročnost na výrobu drahých a rozměrných solárních článků. Stačí naopak malé, ale vysoce účinné články. Ty jsou doplněny čočkami, které na ně koncentrují světlo.

Semprius využívá miniaturní solární články vyrobené s pomocí technologie mikrotisku z arsenidu gallitého o rozměrech několika milimetrů. Nad nimi jsou umístěny čočky, které zvyšují intenzitu světla 1100x.

Arsenid gallitý dokáže absorbovat světlo mnohem lépe než křemík ze kterého se vyrábějí běžné solární články pro klasické (např. střešní) solární panely.

Solární panel Semprius obsahuje stovky zmíněných solárních článků. Ty jsou navíc uspořádány ve třech vrstvách a každá z nich je upravena tak, aby konvertovala na elektřinu jiné světené spektrum.

Díky tomu dokážou solární panely Semprius fungovat s vyšší účinností. Výhodou jsou i minimální rozměry článků, díky čemuž není třeba pokročilý tepelný management.

Aktuální testy nezávislé organizace potvrdily, že solární panely Semprius dosahují účinnosti 33,9 %. To znamená, že více než třetina dopadajícího světla je přeměněna v elektřinu. Pro srovnání, běžné střešní solární panely dosahují účinnosti kolem 15 %.

V současné době Semprius zařizuje svou továrnu v městečku Henderson v Severní Karolíně. Chce tam ročně vyrábět kapacitu 30 MW solárních panelů. Výroba by měla začít letos v létě.

rechargenews.com, technologyreview.com, scienceinthetriangle

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Koncentrační fotovoltaika nabízí účinnost solárních panelů až 33,9 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *