Filipíny se připravují na geotermální boom

Filipínské ministerstvo pro energetiku (PED) má do budoucna velké plány. Vsadilo totiž na kartu obnovitelných zdrojů energie, konkrétně na geotermální elektrárny. I když už dnes dosahuje jejich kapacita 1 848 MW, do sedmnácti let plánují navýšení o 75 %.

Geotermální elektrárna Puhagan na Filipínách, foto: Mike Gonzalez, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Geotermální elektrárna Puhagan na Filipínách, foto: Mike Gonzalez, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Rokem 2030 by se tedy podle záměru filipínské vlády měla navýšit stávající kapacita o dalších 1 445 megawatt. V současnosti jsou v provozu na souostroví už tři velká zařízení. Ke geotermálním elektrárnám ve Visayasu (o výkonu 915 MW), na Luzonu (824 MW) a na Mindanao (108 MW) by tak v dohledné době mohli přibýt další elektrárny.

Konkrétně se hovoří o projektech na ostrově Subic, Pagbilao a Cebu, včetně rozšíření zařízení na Mindanau. Zatímco se kolem plánované geotermální elektrárny na Subic (600 MW) a Pagbilao (400 MW) nešíří žádné kontroverze, záměr na výstavbu zařízení na Palawanu dělá ochráncům přírody starosti.

Tento ostrov je považován za „Zelenou perlu“ celého souostroví, a panují obavy, že by tento turisty vyhledávaný pralesní ostrovní ráj mohl dojít úhony.

Přesto se filipínská veřejnost k návrhu rozšíření stávající kapacity staví víceméně kladně. Není divu, od roku 1970, kdy se Filipíny poprvé touto cestou vydaly, dosáhly prý, podle tiskové zprávy PED, úspory hodnoty v řádech miliard dolarů. I když stále největší podíl na výrobě energie mají tepelné elektrárny, geotermální zdroje dodávají dnes už 17 % potřebné elektřiny.

A Filipínci si jsou dobře vědomi rozdílu v čistotě a ekologičnosti různých zdrojů energie. I když se uhlí může totiž na první pohled zdát levnější, v pojetí peněz vynaložených na obnovu znečištěného životního prostředí, méně kvalitního vzduchu, sníženém výnosu z turistického ruchu a zdravotní problémy, se jim nemůže dlouhodobě vyplatit.

CleanTechnica.com

Jeden myslel na “Filipíny se připravují na geotermální boom

  • 11. 7. 2013 (13.15)
    Trvalý odkaz

    Tak a údaj o tom, kolik elektřiny filipíny potřebují by nebyl? To, jestli hodlají elektrifikovat dopravu atd.? Budou kombinovat tyto elektrárny se slunečními a větrnými?
    GTE je v podstatě parní elektrárna u které máme pořád natopený kotel a nic nás to nestojí, tak by tyto elektrárny mohly fungovat jako zálohy pro krytí výpadků dodávek z jiných OZE.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *