Větrná farma z Wyomingu bude zásobovat Kalifornii
Kalifornie i nadále propaguje záměr, aby do roku 2020 měla třetina veškeré spotřebované energie svůj původ v obnovitelných zdrojích. K dosažení takového cíle jsou ale zapotřebí ne jen dílčí projekty a podpora malých zařízení. Prim budou hrát velkoplošné energetické farmy, podobné té projektované ve Wyomingu.
Ve Wyomingu – státě kovbojů, připravuje společnost Anschutz Corporation obrovskou větrnou farmu, která by měla prakticky pokrývat plochu 1200 kilometrů čtverečních. A energie, přibližně o výkonu 3000 MW, by odtud měla proudit právě do Kalifornie.
Otázkou zůstává, proč se pobřežní stát raději podílí na částečném financování záměru za osm miliard dolarů, a raději si nevybuduje podobné vlastní zařízení.
Na tuto záludnou otázku odpovídá Greg Brinkman, analytický inženýr Národních laboratoří obnovitelných zdrojů energie (National Renewable Energy Laboratory, NREL). „Je to všechno pochopitelně o penězích a návratnosti investic,“ potvrzuje Brinkman. „Projekty větrných elektráren ve Wyomingu mají poměr nákladů-výnosů 2,8 : 1. Zatímco Kalifornie vede v pomyslném žebříčku ve výhodnosti a výnosnosti u solární či geotermální energie, ve Wyomingu se prostě vyplatí investovat do síly větru.“
NREL se prý zpracováním analýz pro větrnou energii v Kalifornii zabýval dlouhou dobu, než dospěl k tomuto rozhodnutí. Čísla prý ale hovoří jasně. Větrná farma v „o dva sousedy vzdálenějším“ státě přinese Kaliforňanům na výdajích za elektřinu roční úspory z rozpočtu v hodnotě až 750 milionů dolarů.
„Při takové návratnosti investice se vyplatí podpořit i projekt, který produkovanou energií vydá za tři jaderné elektrárny,“ říká Brinkman. „Když investoři uvidí ve výstupech cost-benefit analýz čísla od dvojky výše, což se nestává právě často, je to pro ně jasným signálem silného a slibného ekonomického prostředí, vhodného k investicím.“
A to i navzdory tomu, že hned tři miliardy dolarů, z osmi celkem plánovaných na výdaje, by měly padnout na vybudování elektrického vedení po trase dlouhé 1250 kilometrů, přes Utah a Nevadu, podél Hooverovy přehrady. Práce na výstavbě by měly být dokončeny, a zařízení uvedeno do provozu, na počátku roku 2017.
No jo, mile1 Channah, jenomže Vy i v te9 skorodžednove9 zaspe1vaced vainartě vypade1te ledp, než ta če1st populace, kterou kritizuje Ada. Chybed Ve1m kecky a hlavně nevěředm tomu, že byste si k tomu oble9kla nějakou Adidas větrovku :p (Me1te vůbec něco takove9ho ve skředni? :) )
Cost benefit, cost benefit. Ta krajina je nádherná. Aspoň, že větrníky odtamtud snad nevypudí krávy a oblaka a hory asi taky ne. :-)
Krajina bude s větrníky ještě krásnější. Nedávno jsem byl v Německu a také jim to tam krásně ladí s horami.