Americké stíhačky budou létat na proso

Americké námořnictvo si pomalu hledá cestu k alternativním pohonným hmotám. Není divu, vždyť právě tato složka americké armády má největší celkovou spotřebu fosilních paliv. Její bojeschopnost je přitom na pohonných hmotách absolutně závislá. Zimní soutěž čtyř projektů, kterou U.S. Navy uspořádala, dnes už zná svého vítěze: letadla na palubách lodí bude pohánět biopalivo vyrobené z prosa.

Stíhačky na palubě letadlových lodí mají prý být jen začátek. Zdroj: Wikimedia.commons.com, licence public domain
Stíhačky na palubě letadlových lodí mají prý být jen začátek. Zdroj: Wikimedia.commons.com, licence public domain

Armáda USA se v posledních letech významně zabývá technologiemi alternativních zdrojů energie. Každá zakázka, kterou se nakonec rozhodne realizovat, má zároveň výrazný dopad na celou ekonomiku Spojených států.

Podobné to je i s americkým námořnictvem, které na rozdíl od jiných složek dosud působilo ve vývoji tímto směrem poněkud ustrnulým dojmem. Zdá se ale, že se kolos námořní mašinérie uvedl do pohybu.

V zimě vyhlášená soutěž na výzkum a využití „alternativní pohonné hmoty“ nejprve vybrala čtyři zajímavé projekty, které podpořila částkou 18 milionů dolarů. Nyní se námořnictvo konečno rozhodlo pro svého favorita, kterým se stala společnost Cobalt Technologies.

Na čtyřech výzkumných projektech se podílela i Národní laboratoř pro výzkum obnovitelných zdrojů energie (NREL), která má kromě patronátu nad testováním nových paliv zajistit i jejich aplikaci do jiných, nevojenských odvětví.

Vítěz soutěže, Cobalt Technologies, se tak může velmi brzy stát suverénem dodavatelem pohonných hmot pro stíhačky a bitevníky nejen z letadlových lodí, ale také pro celou americkou armádu. Čím se ale jejich projekt od dalších tří tolik liší? Především tím, že zaručuje, že bio-palivo z rafinérií bude mít při spalování v motorech emise skleníkových plynů o 95 % nižší, než konvenční palivo.

Technologie výroby biopaliva od Cobalt Technologies zahrnuje využití mikroorganismů a přírodní fermentace při rozkládání biomasy, především prosa prutnatého, na jednoduché sacharidy. Ty budou v rámci katalytického procesu dále zpracovávány až k výsledné podobě leteckého paliva na bázi butanolu.

K definitivnímu uvedení do provozu však čeká zmíněnou společnost i americkou marínu ještě dlouhá cesta. Hovoří se o stavbě centrální rafinérie, kde budou vybudovány obrovské nádrže, ve kterých bude docházet ke kvasným procesům. Na produkci biopaliva se mají podílet i zemědělské organizace, sdružené pod hlavičkou SME Cooperative, které přislíbily dodávky biomasy.

Pokud jde o uvedení biopaliva do oblasti civilního využití, prozatím se americká Ministerstva obrany (DoD) a zemědělství (DoA) tváří rozpačitě. Teprve výsledky testovacího provozu celé rafinérie povedou k rozhodnutí, jestli je tato alternativa finančně konkurenceschopná i ve veřejné sféře. Jisté je, že plánovaná výstavba rafinérie bude pro řadu společností znamenat vítanou finanční pobídku.

Jeden myslel na “Americké stíhačky budou létat na proso

  • 18. 6. 2013 (13.46)
    Trvalý odkaz

    A mají to vyzkoušené a spočítané i po ekonomické stránce? A hlavně, aby jim pak ty stíhačky z toho prosa pak nezačly kdákat, nebo vykřikovat Pepíkúúú.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *