Nevadské slunce bude zásobovat desetitisíce domů elektřinou

První část obří fotovoltaické elektrárny v nevadském Boulder City je hotova. Mamutí dílo, které má ve finále zásobovat čistou elektřinou na 276 000 rodinných domů tak nabývá konkrétních obrysů. Společnost Sempra U. S. Gas & Power pracuje na realizaci projektu v „Měděných horách“ od roku 2011, a celý záměr na elektrárnu, schopnou produkovat až 150 MW, má být v plné síle hotov z kraje roku 2015.

Nehostinná poušť, a nebo solární plantáž? V Boulder City mají jasno. Zdroj: First Solar
Nehostinná poušť, a nebo solární plantáž? V Boulder City mají jasno. Zdroj: First Solar

Oblast Copper Mountains je živoucím obrazem pravé nevadské pouště z westernů. Kamenitý a prašný kraj, jen s minimem přítomné vegetace. Neroste tu nic, co by se dalo sklízet, s výjimkou Slunce, které tu praží do vyprahlé země.

Instalovat zde první solární elektrárnu, vybavenou panely z tenkého solárního filmu, se proto zdá jako ideální nápad. V březnu loňského roku tu Sempra U. S. Gas & Power realizovala instalaci 48 MW elektrárny, ale události nabraly další vývoj.

„Společnost Sempra nám prokázala nemalou službu při naplnění našeho snu,“ říká starosta Boulder City, Roger Tobler, „Zasvětit nehostinnou poušť výrobě solární energie.“

Když se ale podařilo dojednat smlouvu o pětadvacetiletém odběru této čisté elektřiny se společností Pacific Gas & Electric, rozhodl se Tobler spolu s investory jít ještě o krok dál.

Začalo se hovořit o plynulém přechodu celého projektu do další fáze. Ono nezanedbatelné rozšíření má přitom podobu dalších 92 plánovaných megawatt. V konečné podobě tak budou elektrárny Copper Mountains I a II dodávat 150 MW pro celý region.

Výhody, které plynou z realizace druhé fáze projektu, jsou přitom inspirací i pro okolní města ve vyprahlé Nevadě. Solární energetika zažívá v USA prudký růst a právě pouštní oblasti západní a jihozápadní části USA jsou pro ni ideálním místem.

pv-magazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *