Nové průkazy pro domy začnou platit až od dubna 2013

Povinnost opatřit budovy určené k prodeji, pronájmu nebo větší renovaci průkazem energetické náročnosti, začne fakticky platit až od dubna příštího roku, uvedl dnes na tiskové konferenci Šance pro budovy zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pasivní rodinný dům ve Františkových lázních, foto: Vize Ateliér, s.r.o./Centrum pasivního domu
Pasivní rodinný dům ve Františkových lázních, foto: Vize Ateliér, s.r.o./Centrum pasivního domu

Tříměsíčním přechodným obdobím pro rozšíření využití průkazů energetické náročnosti i do oblasti obchodování s nemovitostmi reaguje Ministerstvo na příliš krátkou lhůtu, kterou by jinak realitní trh i majitelé nemovitostí měli na vyhovění novým požadavkům. Původně měly nové předpisy platit už od začátku příštího roku. Legislativní proces se však protáhnul, čemuž přispělo i veto prezidenta.

Prováděcí vyhláška k novele zákona o hospodaření energií, která tyto požadavky upřesňuje, prošla už sice připomínkovým řízením, ale ještě nebyla schválena. V těchto dnech by ji měl podepsat ministr a pak půjde do Legislativní rady vlády. Ta ji projedná ještě v prosinci nebo až v lednu příštího roku.

Státní energetická inspekce, která plnění předpisů kontroluje, bude tak během prvních tří měsíců fungovat spíše jako poradní orgán a nebude udílet sankce za neplnění povinností, vyplývá dále z dnešního vystoupení zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Jiráska.

Od dubna 2013 také začnou platit požadavky na energetickou náročnost novostaveb a větších renovací na tzv. nákladově-optimální úrovni. Ta zajistí po ekonomickou dobu životnosti budovy nejpříznivější poměr investičních nákladů a uspořených prostředků na energie.

Ke konci desetiletí pak postupně začne pro různé typy a velikosti budov nabíhat požadavek na nulovou spotřebu energie. O tom, jak přísné budou nové požadavky, se stále ještě jedná, finálně je stanoví až vyhláška.

Petr Holub, koordinátor iniciativy Šance pro budovy reprezentující více než 180 subjektů z celého spektra energeticky úsporného stavebnictví, říká: „Vítáme, že nové předpisy nastavují postupné zlepšování energetických vlastností budov. Větší uplatnění nových technologií zlepší vnitřní prostředí a lidé ušetří na vytápění.“

Aby se veřejnost v nových požadavcích týkajících se nových průkazů energetické náročnosti i nových požadavků na energetické standardy lépe zorientovala, spustila dnes iniciativa Šance pro budovy interaktivní informační web www.prukaznadum.cz.

„Díky praktickému rozcestníku se každý návštěvník v několika sekundách dostane k informacím, které odpovídají situaci, ve které se nachází. Specifické dotazy lze pak odesílat pomocí webového formuláře našim odborníkům. Nejčastější dotazy budou na webu zobrazeny,“ popisuje Petr Holub, jak bude nový web fungovat

Ucelený přehled povinností vyplývajících ze schválené novely zákona obsahují pak dva informační listy, které Šance pro budovy připravila a dnes na tomto webovém portálu zveřejňuje.

tisková zpráva

7 komentářů: „Nové průkazy pro domy začnou platit až od dubna 2013

 • 27. 2. 2017 (7.03)
  Trvalý odkaz

  Kamila Molińska mówi:Pewnie masz Ktosiu rację. Zycie jednak nauczylo mnie nie mazać się zbyt często. Moze bedzie kiedyś okazja aby o tym porozmawiac ;)iDpekuję.zs. W realu jestem taka sama, a nawet radośniejsza, tyle, ze nie na pierwszy rzut oka;)

  Reagovat
 • 15. 12. 2012 (13.25)
  Trvalý odkaz

  Ano souhlasim.Jen bych dodal ze bude asi rozumne s pohledu obcana poridit si ostrovni sistem solarni…/stale cenove navratnejsi a levnejsi/,osamostatnit se ,nikde to nehlasit!
  Nenechat nikoho lezt na vlastni pozemek,odpojit se od site!neplatit za to dane!slunce je vsech i moje a toto bude mozna jednoho dne treba branit i se zbrani v ruce…,Dale koupit elektromobil,a nabijet predevsim na vlastni fotovoltaice…Tohle bude moje cesta v pristich letech, Zbavme vlady a nadnarodni energeticke spolecnosti velke casti vlivu,prospeje to vsem!A tez neposlouchat ty lzi ze potrebujeme EU. neni to pravda,budou s nama obchodovat a spolupracovat i kdyz bychom byli samostatny Cesky stat!evropa nas jen sikanuje vyuziva je to horsi nez RVHP .Ale pokud nezacne kazdy u sebe, a nebudeme dusledne uplatnovat vymahatelnost zakona,zbavovat ve VELKEM- lidi kteri nas okradaji a delaji tunel za tunelem funkci,licenci,neprokazaneho majetku,i prevodu majetku zbytku rodiny a jeho zmrazeni!!!A tito nemohou zastavat 10-30let dle zavaznosti cinu zadna mista v politice,verejne zprave ani u policie,natoz v justici!Pokud k tomuto nedojde,je lepsi zivot a ekonomicke dohnani zapadni evropy jen nesplnitelny sen.

  Reagovat
 • 14. 12. 2012 (14.41)
  Trvalý odkaz

  Povinný energetický štítek, povinná revize komína, zvýšení poplatků za stavební povolení až o 600% procent, zvýšení DPH, na obzoru poviná revize kotlů, povinná nulová spotřeba energií a stavebnictví stále klesá. Přičtěte si další prolobované tunely jako solární výpalné, církevní restituce a nesmyslný druhý pilíř. To vše jen za pár posledních let. Konec systému se blíží. Moc dlouho už lobbysty ovládaného zešíleného státního parazita toto hospodářství živit nedokáže.

  Pobavil mne marketingově skvěle zvládnutý název „šance pru budovy“, který je všechno možné jenom né šance pro budovy. Možná tak pro pár lidí jejichž byznys se kolem budov točí.

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (6.46)
   Trvalý odkaz

   Data recovery services providers offer you fast and quality solutions to figure out the root of the problem recover data and offer correct advice to the customer for prnnevtieg such a thing from happening again.

   Reagovat
  • 24. 4. 2017 (21.17)
   Trvalý odkaz

   Je fais partie du club des amateurs d’encornets, et comme dit Patrick, cette photo est vraiment reussie, il est adorable cet encornet, on dirait qu’il nous invite a le manger de suite.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *