Kolem Země vzduchem za dvacet dní. Bez paliva, na slunce!

Někteří lidé si prostě nedají pokoj. Například Švýcar Bertrand Piccard se nespokojil s tím, že v roce 1999 po řadě neúspěšných pokusů konečně obletěl planetu v balónu. Nyní se podílí na ještě odvážnějším projektu – obletu Země ve sluneční energií poháněném letadle. Oficiální termín startu není stále ještě znám, jisté je prozatím jen to, že se „velké solární finále“ odehraje v roce 2015.

Bertrand Piccard a Andre Borschberg po přistání ve Švýcarsku, v pozadí solární letadlo Solar Impulse; foto: © Solar Impulse | Laurent Kaeser
Bertrand Piccard a Andre Borschberg po přistání ve Švýcarsku, v pozadí solární letadlo Solar Impulse; foto: © Solar Impulse | Laurent Kaeser

pojmenované Solar Impulse má být prvním solárním létajícím prostředkem, který bude schopen obletět „nonstop“ Zemi, aniž by mu vadila temná noc.

Energii pro let poskytne 12 000 solárních článků, zabudovaných v trupu a na nosné ploše křídel, a také nová výkonná baterie, která uchová dostatek elektřiny pro noční etapu letu.

A právě „energie“, respektive „palivo“, byl hlavní důvod, proč se Piccard rozhodl pro ekologičtější a dostupnější solární energii.

Když totiž před třinácti lety naplňoval svůj sen, z plánovacího hlediska byl největším problémem nedostatek paliva, respektive prostoru k jeho uložení v koši balonu.

ale získávají energii od Slunce, a stejnou měrou budou zásobovat motor, jakož i dobíjet ,“ popisuje Piccard svůj nový záměr. „A díky energii z baterií se dokáže náš stroj udržet ve vzduchu do dalšího úsvitu. Teoreticky takhle můžeme létat nekonečně dlouho.“

Poprvé názorně demonstroval tento postup se svým kolegou a finančním partnerem, André Borschbergem, v roce 2009 ve Švýcarsku. Nepilotovaný předchůdce Solar Impulse vydržel kroužit nad Švýcarskem 26 hodin a 9 minut. Letos se oba nadšenci pokusí překonat tento rekord při přeletu ze Španělska do Maroka.

Projekt Solar Impulse není dosud připraven pro komerční využití, rok 2015 má být první velkou premiérou.

Za deset let vývoje spolykala výroba a konstrukce už více než 100 milionů dolarů, přesto jde Piccard za svým cílem neochvějně dál. Po deseti letech příprav by měl první čistě solární přelet Země trvat necelých dvacet dní.

2 komentáře: „Kolem Země vzduchem za dvacet dní. Bez paliva, na slunce!

  • 14. 12. 2012 (18.42)
    Trvalý odkaz

    Kdyby letěl rychlostí 1674,4 km/h proti otáčení zeměkoule, tak nikdy nebude muset letět v noci :-) Někdy příště, snad.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *