Pasivní domy a nízkoenergetické bydlení na stavebním veletrhu v Brně

V úterý 24. dubna se poprvé otevřou brány letošních Stavebních veletrhů Brno. Jestliže uvažujete o stavbě energeticky úsporného domu, ale bojíte se náročné stavby, určitě byste na nich neměli chybět. Centrum pasivního domu a jeho partneři vás přesvědčí, že i pasivní dům lze postavit rychle a levně.

Pasivní domek se bude stavět přímo na stavebním veletrhu v Brně, foto: Centrum pasivního domu
Pasivní domek se bude stavět přímo na stavebním veletrhu v Brně, foto: Centrum pasivního domu

Jeden takový domek totiž postaví během pouhých čtyř dnů přímo před zraky návštěvníků veletrhu. Celou akci, která propaguje zdravé a moderní bydlení, mediálně podporuje šéf Pražského kulinářského institutu, Roman Vaněk. Mobilní domek bude navíc na podzim vydražen v internetové aukci od 1 Kč.

„Pro letošní Stavební veletrh jsme přichystali zcela ojedinělý projekt, jehož cílem je ukázat, že se pasivní domy dají stavět rychle a za téměř stejné náklady jako běžné domy. Přímo na veletrhu v pavilonu V totiž během čtyř dnů postavíme plně funkční pasivní domek. Stavět tu budeme i dílčí ukázkové zdi z různých konstrukčních materiálů vhodných pro nízkoenergetické a pasivní domy. Do projektu se zapojí také naši členové a další partneři, kteří budou mít na starost nejen samotnou realizaci, ale i odborný komentář pro diváky. Návštěvníci tak získají úplný přehled o tom, jak například osadit energeticky úsporná okna, nebo jakou vybrat izolaci,“ říká za pořadatele Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Základem mobilního domku s plochou 3,5 x 7,5 metrů a výškou 3 metry bude nosná konstrukce z prefabrikovaného systému NOVATOP. Ten stavbu pasivních domů výrazně zlevňuje a především zrychluje. Vysoká pevnost jednotlivých částí navíc zaručuje stabilitu a bezpečnost celé konstrukce.

Buňka bude uvnitř členěna na obytnou část s kuchyňskou linkou a sociální zázemí. Nebude chybět ani systém řízeného větrání s rekuperací, který zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a výrazně sníží náklady na vytápění. Ohřev teplé vody pak zajistí elektrický průtokový ohřívač a v případě extrémních mrazů bude připraven elektrický přímotop.

Celý interiér bude v barvě smrkového dřeva, bytový architekt Marek Kindl proto zvolil nábytek na míru v kontrastní šedé barvě. Do té bude laděna jak kuchyňská linka s pracovní deskou, tak i modulový nábytek do jídelní i obývací části z vysoce kvalitního umělého ratanu.

„Tento nábytek navíc můžeme díky jeho vysoké odolnosti a jednoduché údržbě umístit i ven před posuvné dveře a propojit tím interiér se zahradou,“ popisuje interiér architekt Mojmír Hudec, který se na jeho návrhu rovněž podílel.

„Stavbu pasivního domu doplní jednak výstava vzorků a materiálů vhodných pro pasivní domy a ve čtvrtek 26. dubna 2012 v přilehlém Kongresovém centru i blok přednášek o moderních trendech v energeticky úsporném stavění.

Speciální pozornost tu bude věnována rekonstrukcím budov. Návštěvníci se tak budou moci přesvědčit o tom, že pasivní dům nemusí být nutně pouze novostavba. Na závěr programu se pak o své zkušenosti podělí také sami majitelé pasivních domů,“ doplňuje Bárta. Na stánku Centra pasivního domu v pavilonu V bude navíc probíhat poradenství o pasivních domech.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *