Energetické štítky nově dostanou také pračky, mikrovlnky a další spotřebiče

Energetické štítky domácích spotřebičů procházejí změnami nařízenými Evropskou unií. Do konce roku 2011 budou přeštítkovány skupiny praní, mytí a chlazení. V následujícím roce se změna bude týkat i sušení a pračky se sušičkou. Další skupiny, například mikrovlnné trouby, na své štítky teprve čekají. Prodejci nyní mohou doprodat zboží, které mají se starým štítkováním skladem.

Energeticky úsporná lednička, foto: PRE/SeVEN
Energeticky úsporná lednička, foto: PRE/SeVEN

Změny schválené Evropskou komisí na konci roku 2010 jsou pro produktové řady společné v několika bodech: jednotné štítky platí pro všechny členské země, nově vznikly energetické třídy A+, A++, a A+++, nový štítek je jazykově neutrální, místo písma se používají piktogramy.

Energetický štítek - srovnání nového a starého, obrázek: PRE/SeVEn
Energetický štítek - srovnání nového a starého, obrázek: PRE/SeVEn

Hlavním důvodem pro změnu byla energetická třída A, která byla oficiálně nejvyšší možná. Mnoho spotřebičů ale již překonalo hodnoty nutné pro zařazení do třídy a výrobci začali používat A-20%, A-30%. Tyto hodnoty znamenaly, že spotřebič je o uvedené procento úspornější než jeho obdoba ve třídě A.

„V našem portfoliu je množství výrobků, které mají výrazně nižší energetické nároky, než nařizuje kategorie A, proto tyto změny vítáme. Pro zákazníky bude nový systém určitě přehlednější,“ komentuje změny Ján Živný ze společnosti Whirlpool.

Tato slova potvrzuje i Eva Kučmášová za značku Bauknecht: „Výrobky značky Bauknecht jsou ve většině případů v energetické třídě A++ a lepší, nové štítkování tak přinese větší přehlednost.“

Novinkou je také nutnost uvést roční spotřebu energie, roční spotřeba navíc nově zahrnuje i spotřebu v režimu stand-by. U praní se spotřeba nově počítá z více běžných programů a teplot, aby bylo docíleno větší objektivity. Roční spotřeba energie u mytí je měřena při standardním cyklu při náplni deklarovaného počtu sad a energie v pohotovostním režimu.

Spotřeba energie v domácnostech představuje asi 25 % celkové průměrné spotřeby energie v Evropské unii (v České republice je to asi 23 %). Spotřeba elektrické energie domácností navíc neustále roste – v průměru o 1,9 % ročně v Evropské unii, v České republice asi o 2,4 %.

Energetické štítky byly poprvé v EU představeny v polovině 90. let. Se vstupem České republiky do EU byly pak plně zavedeny také u nás.

Energetické štítky umožňují zákazníkům v oblasti elektrospotřebičů se velmi rychle zorientovat mezi jednotlivými modely. Rychle díky nim rozpoznají jejich energetickou účinnost a další parametry. Díky štítkům je tak jednoduše možné porovnat spotřebu energie spotřebičů.

Energetický štítek na každém spotřebiči představuje velmi efektivní nástroj zvyšování jejich energetické účinnost. Studie dokládají, že energetická třída A a A+ se podílela z více než 90 % na prodeji všech ledniček a praček v zemích střední a východní Evropy. Ještě v roce 2004 to bylo pouze 40 % pro chladničky a 75 % pro pračky.

tisková zpráva, , SeVEn

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *