Londýn postaví přes Temži solární most

Londýn je po skandinávských metropolích městem, které vyčnívá ve své snaze o zlepšení . Úspěsně zavedl , které dokonce vydělávají. Podporuje elektromobily a elektromobilitu obecně, instaluje dobíjecí stanice. A teď bude mít i solární most přes řeku Temži.

Londýn - železniční most Blackfriars, který poslouží také jako solární elektrárna
Londýn - železniční most Blackfriars, který poslouží také jako solární elektrárna

O zastřešení mostu Blackfriars Bridge solárními panely, potažmo obrovskou solární elektrárnou, se postará společnost Solarcentury. Ta patří v oblasti fotovoltaiky v Británii k nejzkušenějším.

Starý viktoriánský železniční most z roku 1884 bude zastřešen 4400 a každý rok vyrobí 900 MWh elektrické energie. Stane se nejdelším solárním mostem na světě.

Zároveň se chystá kompletní revitalizace celé nedaleké železniční stanice Blackfriars. Ta má přenést z doby parních lokomotiv do 21. století a například umožnit cestujícím přímý přístup ke klíčovým památkám a zajímavostem, např. divadlu Globe nebo galerii Tate Modern.

Zároveň jde o přípravu na Olympiádu 2012 v Londýně. Ta má mimo jiné předvést světu, že Londýn je skvělé město pro život, které podporuje co nejšetrnější způsoby dopravy.

Solarcentury, tip: Richelieu

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Londýn postaví přes Temži solární most

 • 11. 10. 2011 (23.40)
  Trvalý odkaz

  1) Uhlí je spousta. Jenom ne tolik u nás. Ikdyž u nás je ho stále ještě relativně dost, ale musí být prolomeny právě ty limity.

  2) tou jednou velkou za městem to bylo myšleno obrazně

  Reagovat
 • 11. 10. 2011 (9.21)
  Trvalý odkaz

  Jojo,
  1/ uhlí je spousta, proto prolomíme už několikrát prolomené těžební limity.
  2/ Jako energetik rozhodně chápu proč nemůže být postavena jedna „velká“ za městem. :-)
  3/ v tom s vámi souhlasím, lokalita je zvolena poněkud necitlivě.

  Reagovat
 • 10. 10. 2011 (23.27)
  Trvalý odkaz

  1) Uhlí je ještě na více než 200 let.
  2) Nevím proč by si měl někdo domů stavět jadernou elektrárnu, když může být postavena jedna velká za městem.
  3) FVE jsou dobré doplňkové řešení pro určité lokality (střechy, fasády, volné plochy kolem dálnic), ale je i spousta míst, kde se v žádném případě nehodí. A historický most je jednim z nich.

  Reagovat
 • 10. 10. 2011 (8.40)
  Trvalý odkaz

  Jen blázen může bránit výstavbě FVE ve větších městech. Nemáte zřejmně nejmenší představu o problémech se zásobováním el. energií ve velkých městech. FVE na střechách jsou jedním (nikoliv jediným) z dobrých řešení. Jádro, stejně jako uhlí, bylo jistě v minulosti dobrým zdrojem energie. Ale uhlí dojde a povídejte a jádro? Dal by jste si domů „malou jadernou elektrárnu“?

  Reagovat
 • 9. 10. 2011 (11.16)
  Trvalý odkaz

  To je právě ta demagogie o jaderných elektárnách. Postavit FE půjde, ale zaberete ornou půdu a vyrobíte zlomek toho, co JE, to je pravda. Sanace JE půjde do miliard, sanace FE je mnohem lacinější, u takové velké plochy to odhaduji na nějaké milióny. Jenomže na nábřeží v Praze JE postavit prostě nemůžete, ledaže byste byl úplný šílenec. Ale máme tady střechy, fasády, mosty… Chápete ten rozdíl?

  Reagovat
 • 9. 10. 2011 (10.04)
  Trvalý odkaz

  Podle meho propoctu to, co tento most za rok, JETE vyrobi za co 45 minut.

  Da se argumentovat i opacne. Zkuste naopak nacpat na pudorys Temelina solarni elektrarnu, ktera vyrobi ekvivalent JETE.

  Reagovat
 • 8. 10. 2011 (15.15)
  Trvalý odkaz

  Pan Dominik Thomas neumí počítat. JETE Temenín vyrobí 1GWh v průměru asi asi za 4h (Asi 12TWh za rok). Dále srovnáváte nesrovnatelné. Zkuste do starého Londýna umístit JETE. Že by se vešla na starý most?

  Reagovat
 • 7. 10. 2011 (16.44)
  Trvalý odkaz

  To je krása, zastřešit historický most solární elektrárnou, která v ideálním případě vyrobí za rok tolik energie, co Temelín za 27 minut…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *