Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 4. 2011 v rubrice Životní prostředí

Pro mnohé „ekologicky“ smýšlející je ““ skoro neslušné slovní spojení. Nalijme si však čistého vína. I přes ohromný rozvoj, v posledních letech budou uhelné elektrárny i po další desítky let jedním z hlavních zdrojů elektrické energie. Proto se vyvíjejí moderní technologie, které provoz uhelných elektráren učiní šetrnější k přírodě.  
“uhlí"

Podle některých odhadů se dnes na celém světě 40 % vyrábí v uhelných elektrárnách. V roce 2030 má tento podíl stoupnout dokonce až na 44 %.

V současné době existují nejméně čtyři technologie jak vyrobit elektrickou energii z uhlí. Prvním typem jsou uhelné elektrárny s práškovým ohništěm (PC). Surové uhlí se nejdřív rozemele a poté se obřími ventilátory vhání do spalovacího prostoru. Vzniká horký plyn, jehož energie se využije k pohonu elektrické energie.

Dalším typem jsou moderní systémy cirkulačního nebo tlakového spalování ve fluidní vrstvě (CFBC nebo PFBC). Systém spalování vychází z poznatku, že jemně namleté uhlí se v proudu vzduchu a ve vhodně zvoleném tvaru spalovacího prostoru chová jako vroucí kapalina. Částečky uhlí jsou obaleny vzduchem a hoření je pak velmi rychlé.

uhelná elektrárna
Uhelná elektrárna Lippendorf – Německo, Zdroj: Weber Lifttechnik

Jako nejnadějnější a nejekologičtější se dnes jeví systém s kombinovaným cyklem zplyňování uhlí (IGCC). Uhlí se za působení kyslíku zplyňuje v reaktoru. Vzniká syntetický plyn, který se přivádí do .

Z plynové turbíny vychází horký plyn, jehož teplo se využije k výrobě páry. Pára se poté přivádí ke klasické parní turbíně. Elektrická energie se vyrábí jak pomocí plynové, tak i pomocí parní turbíny.

 schéma IGCC
Schéma IGCC elektrárny, Zdroj: Reich-Chemistry

Elektrárny typu IGCC, mohou v současné době dosahovat účinnosti až 50-52 %. Současně mohou mít emise síry nižší o 99 % a emise menší o 40 % oproti klasickým úhelným elektrárnám.

Vývoj nových odolnějších materiálu např. pro plynové turbíny, navíc dovolí zvednout účinnost elektráren. Podle odhadů by tak elektrárny typu IGCC mohly v budoucnu dosáhnout účinnosti mezi 53-56 %. Pro srovnání, mají účinnost cca 30 %. O obnovitelných zdrojích (zatím) raději ani nemluvě.

Všechny výše popsané technologie mohou být vylepšeny systémem na zachycení a uskladnění kysličníku uhličitého pod zem (CCS). V tomto případě by emise CO2 mohly teoreticky klesnout až k nulovým hodnotám.

Nevýhodou je nižší účinnost elektrárny a nutnost vhodných geologických podmínek pro uskladnění CO2. Problémem je i absence dlouhodobých zkušeností s touto technologií.

Ať se nám to líbí nebo ne, budeme muset s uhelnými elektrárnami žít po mnoho následujících dekád. Je tedy víc než žádoucí hledat moderní technologie, které učiní jejich provoz co nejvíce šetrný k přírodě.

Pokročilé energetické technologie, EnergyWeb
 Jan Grohmann
Diskuse
 1. filip.:

  Zdravím!

  Pěkný článek, ale přijde mi příliš optimistický. Čistější technologie pro spalování fosilních paliv se ve světě sice opravdu vyvíjí, ale já osobně si myslím, že bychom měli tláčit o vývoj jiným směrem – bez fosilních paliv. Ano, během takového snažení je jistě dobrý nápad modernizovat naše uhelné elektrárny, dát na ně ještě novější filtry a zvýšit jejich efektivitu. Ale spoléhat se na to jako na konečné řešení je podle mě špatná cesta. Kór v českém prostředí, kde to většinou znamená nepřátelskou likvidaci všech alternativ, uchlácholení veřejnosti modernizací, ke které ale dochází pozdě, předraženě nebo vůbec, a nakonec i v poslední době odstavení zákona o čistém ovzduší, tedy zrušení legislativní motivace soukromého sektoru k nasazování těchto čistých technologií.

  Stran povzdechu nad efektivitou obnovitelných zdrojů vřele doporučuji blog kalifornského astrofyzika Toma Murphyho. Je fakt dobrý a píše lehčeji a méně angažovaněji než já :-)
  http://physics.ucsd.edu/do-the-math/2011/09/dont-be-a-pv-efficiency-snob/

 2. Jan Grohmann:

  Ještě dodám, že údaje platí pro celý svět.

 3. Jan Grohmann:

  Vycházel jsem z časopisu MetalWorking World 1/11 . Odkazovali se na International Energy Agency a její zprávu z roku 2008.
  Něco jsem našel tady http://news.softpedia.com/news/IEA-Decides-Coal-Will-Dominate-Until-2030-97950.shtml

 4. Hobit:

  Akorat, trend je presne opacny, alespon u nas elektrina z uhelnych elektraren klesa. Uz ted je pod 50%.
  Narusta energie z jaderek a obnovitelne zdroje.
  Ale uz nemuzu najit ten odkaz kde to bylo.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz