Watt za dolar? Solární energie je levnější

Solární energie může být dnes produkována levněji dolar za jeden watt. Tvrdí to nová studie experta na energetické systémy z univerzity v Queens, jejíž závěry publikoval server ClickGreen. Navzdory tomuto poznatku si prý elektřina ze slunce stále nevysloužila důvěru většiny lidí jako vhodný trvalý zdroj obnovitelné energie.

Musí být pořízení solárních panelů nutně nákladné? Zdroj: sxc.hu
Musí být pořízení solárních panelů nutně nákladné? Zdroj: sxc.hu

Jak to, že je solární energie tak levná a neví se o tom? „Je to jednoduché,“ vysvětluje Joshua Pearce, profesor katedry mechaniky a materiálového inženýrství z univerzity v Queens. „Řada analýz, které řešily využitelnost fotovoltaické energie, byla prostě příliš konzervativní.“

Ekonomové a statistici prý neberou v potaz redukce cen, zvýšenou dostupnost vhodných materiálů a současný pokrok v solárních technologiích. Přitom právě teď se solární elektrárny výrazně přibližují bodu, kdy budou produkovat energii stejné ceny jako dosavadní tradiční zdroje. Dlouhodobý trend prodeje nejmodernějších fotovoltaických systémů kolísá na hranici 0,1-0,2 procenta.

Nová mnohorozměrná analýza profesora Pearce a jeho kolegů se dívá na ceny fotovoltaických systémů z hlediska uživatelů. Zahrnuje instalaci panelů, údržbu, vedlejší finanční náklady, životnost systému a především množství generované energie.

Podle něj většina odborníků nezahrnula do obdobných analýz efekt pokroku a snížení materiálové ceny, díky kterým poklesly náklady od roku 2009 až o 70 %. I když jak připouští, cena instalace se dost různí.

Náklady se přepočítávají na watt vyrobené energie. Zatímco studie z roku 2010 uvádí 7,61 dolarů/watt, bylo to v roce 2003 jen 4,16. Tohoto rozdílu se chytil i Pearce, a povšiml si, že ve starší studii byly započítávány ceny globálního trhu. Tento přístup aplikoval i ve své práci. „Tím že nakupujete ve velkém a v zahraničí, dostanete se dnes na cenu jednoho dolaru,“ říká Pearce.

clickgreen.org.uk
Sdílet: