Světová mapa uhlíku uloženého v lesích

díky zachycují z ovzduší. Z lapeného CO2 využijí uhlík, který se následně stane součástí dřevní . Nezodpovězenou otázkou však dosud bylo kolik uhlíku obsahují stromy na planetě . Tápání ukončila americká vesmírná agentura , která vypracovala celosvětovou mapu zobrazující množství uhlíku uskladněného v lesích. 
“mapa
Obrázek: NASA

Tým odborníků z NASA využíval pro svou studii jak pozemní data, tak i měření ze . Vznikla mapa, která pokrývá 2,5 miliónu hektarů tropického lesa v 75 zemích světa.

Díky satelitním datům dostali vědci údaje o průměrné výšce stromů v určité oblasti. Společně s pozemními daty určili objem dřevin v oblasti a díky tomu i množství uhlíku uloženého v dřevní biomase.

Naměřená data ukázala, že v tropických lesích je uloženo 247 miliard tun uhlíku. V Latinské Americe je uložena polovina celkového množství a jen v brazilské leží 61 miliard tun uhlíku.

Ač je to zavádějící („hmotnost“ molekuly CO2 je skoro 4x větší než „hmotnost“ C), uveďme si, že roční celosvětové emise oxidu uhličitého se odhadují na 30 miliard tun. Díky mapě můžeme v řádech odhadnout, kolik tun CO2 bude vypuštěno do atmosféry při spálení veškerých tropických pralesů na naší planetě.

V závislosti měření a názoru zainteresovaných vědců je odhadováno, že 20 % všech emisí CO2 je způsobeno odlesňováním a ničením lesů – zejména v tropických oblastech planety.

věří, že její mapa poskytne základní data pro budoucí porovnání množství uloženého uhlíku v lesích. Zároveň poskytne informace o zdraví lesů a jejich budoucím životním cyklu.

Možná vás po přečtení článku napadlo, proč je zrovna v tropických oblastech uloženo nejvíc uhlíku. Je to díky tomu, že fotosyntéza je mnohem účinnější (mimo jiné) v oblastech s vyšší teplotou a s vyšším množstvím slunečního světla. Čehož se v severských oblastech příliš nedostává.

Earth Times

5 komentářů: „Světová mapa uhlíku uloženého v lesích

  • 29. 6. 2011 (18.17)
    Trvalý odkaz

    Myslim, ze kvoli prehladnosti ste predsalen mal nechat 8 mld. ton uhliku, pretoze s tymto parametrom sa argumentuje v pripade tropickych lesov. Je na Vas.

    K meritu clanku. Mna ten clanok potesil, pretoze je to dalsi pomyselny kliniec voci aktivitam IPCC a jeho prisluhovacom, klimatoalarmistom. Dnes uz vieme, ako to vyzera s nasimi lesmi, vieme, aky je priemerny prirastok drevnej hmoty, cize kolko uhliku sa dokaze viazat do drevnej hmoty a ze to je teda uplne ine cislo, nez tych alarmistickych 8 mld. ton ludmi vyprodukovaneho uhlika.

    S najvyssou pravdepodobnostou sa ale do tyzdna docitame, ze tieto informacie nie su z NASA, ze su len vymyslene a povrhnute klimatoskeptikmi, aby podhodili polena statocnemu boju klimatoalarmistov.

    peace … miro novak
    p.s. Ja som klimatorealista, k oteplovaniu dochadza, pretoze je to tak v prirode normalne a nemoze za to clovek.

    Reagovat
  • 29. 6. 2011 (15.29)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    pravdivý údaj je 30 milliard tun CO2. V článku bylo uvedeno 8 miliard, ale to se jednalo čistě o uhlík. Někdy se mluví o emisích uhlíku – 8 mld a někdy o emisích oxidu uhličitého – 30 mld tun.
    Každopádně děkuji za upozornění. Opraveno na 30 miliard tun.

    Reagovat
  • 29. 6. 2011 (11.23)
    Trvalý odkaz

    A ještě by mne zajímalo odkud se berou údaje o roční lidské produkci CO2. Někde se člověk dočte až 30 miliard tun, tady 8, tak kde je pravda? A další otázka do pranice, kolik vyprodukují světové vulkány skutečně CO2? Někde uvádějí 0,3 miliardy tun CO2. To je otázkou, protože prostou interpolací kdy víme že existuje 1500 vulkánů a jeden produkuje přibližně 1 mil. tun CO2 ročně (podhodnoceno) tak dojdeme k číslu 1,5 miliardy tun CO2. A to je jeden vliv…

    Reagovat
  • 29. 6. 2011 (11.17)
    Trvalý odkaz

    Protože tam jim to nefungovalo:-). Vůbec ta čísla jsou celkem k ničemu, protože není s čím je porovnat, není řečeno kolik uhlíku je v atmosféře a tedy s čím zhodnotit o kolik by se zvýšila koncentrace…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *